Иновативна програма в помощ на лекарите
Снимка: Guliver / iStock
Научни специалисти от Стандфордския университет в САЩ разработиха технология, която позволява с помощта на обикновен смартфон да се диагностицира депресия по гласа и изражението на лицето на притежателя му. За това съобщава списание MIT Technology Review.
Депресията е много разпространено психично разстройство, от него страдат близо 300 милиона души на различна възраст по света. Да се диагностицира депресия не е лесно, най-малкото, защото често пациентите не осъзнават сериозността на своето положение и дълго време не се обръщат към лекар.
Сътрудници на Стандфордския университет са разработили програма за смартфон, с която може да се диагностицира депресия с висока точност.
Според тях, този метод може да се превърне в универсален начин за откриване на симптомите на заболяването, който да помага на хората правилно да оценяват състоянието си и да потърсят помощ.
Алгоритъмът, който позволява на смартфона да определи депресията, бил разработен след като програмата е научена да „вижда“ общите признаци на нарушението, показани във филми с участието на хора, страдащи от депресия.
Програмата диагностицира заболяването по изражението на лицето, промяната в гласа и използваните думи, а точността й към момента е 80%.
След тестване на технологията, практикуващи психиатри са на мнение, че принципите, заложени в програмата, са доста подобни на тези, с които си служат специалистите по време на преглед. В същото време научните експерти подчертават, че програмата не може напълно да замени лекарите.
Източник: medikforum.ru, превод: Надя Горанова
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари