Някои видове съдържат боракс и причиняват екземи
Снимка: Guliver / iStock
Играчки, лепкави като желе, което добива желана форма, са една от забавите за децата. Те обаче може да са опасни и да причинят кожни проблеми и екземи при децата, алармират дерматолози.
Модата дойде от Америка, където слаймът е особено популярен, след като по екраните излиза филмът „Ловци на духове“ .
Материалът е пластичен, подобно на желе, лесно се „разлива“, а след това отново приема формата си. Ако се остави, без да се пипа, той потича по повърхността на масата, а когато го дръпнете, се отделя лесно. Освен това се разтяга и то много, без опасност да се скъса.
Желето е измислено и произведено за първи път през 1976 г. от компанията Mattel. Първият слайм е изработен от хранителна добавка Е410, която се използва като сгъстител и е със зелен цвят.
Един от героите на популяртия филм „Ловци на духове“ се нарича Слайм, и желето „взема“ неговото име. От този момент то започва да се произвежда масово, а в интерент има много рецепти как сами да го приготвите в домашни условия. Като съставките са различни – най-често лепило и активатор. Може да се използва шампоан, душ-гел, пяна за бръснене, изкуствен сняг. Като свързващото вещество е разтвор на глицерин, боракс, борна киселина, разтвор за контактни лещи и други.
Защо слаймът е опасен обяснява дерматологът Вера Воронина.
"Децата обичат да мачкат, стискат и моделират желето. То обаче е вредно както за тях, така и за родителите им. Няма значение дали и купено от магазин или се приготвя у дома, защото съдържа боракс.
При проверка от Комисията за защита на потребителите се оказва, че тестваните играчки не отговарят на изискванията на ЕС и съдържанието на боракс е 4 пъти по-високо от допустимите норми. Това може да доведе до раздразнение на лигавиците, повръщане, както и контактен дерматит и други алергични реакции“, разказва тя.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари