Експеримент с 30 бъдещи майки обяснява
Снимка: Guliver / iStock
През последните месеци на бременността жените лесно губят ориентация. Причината за това са промени в мозъка, които хормоните диктуват. Намесва се естрогенът, който намалява някои структури на мозъка. Затова, докато е зад волана, жената може да се затрудни и да сбърка маршрута.
Сътрудници на Института за човешко развитие „Макс Планк“ в Берлин направили експеримент с 30 бременни, които били в последния триместър. И втора група, в която жените не били бременни, нямали деца и никога не били зачевали.
И двете групи били подложени на тестове за памет, пространствена ориентация и навигация – трябвало да намерят изхода от лабиринт, след като веднъж правилният път им бил показан. И двете групи се справили еднакво с тестовете за памет. Бременните обаче допускали грешки в навигацията.
Тогава учените изследвали мозъка им със скенер и установили, че при бременните така нареченият путамен – зона във външния край на мозъка, свързана с обучението, била по-малка. Затова те по-трудно следвали инструкциите и се ориентирали по-зле.
Експериментът установил и друго: бременните се справяли добре с алоцентричната навигация - едно по-мъжко умение, което използва абстрактни механизми за ориентация, като например да си представиш на какво разстояние пред теб е завоят.
По време на бременноста се нарушава егоцентричната навигация, в която жените по принцип се оправят по-добре. При нея се използват прости ориентири от гледна точка на твоето зрение – например, от дясно или от ляво на теб. Оказало се, че в края на бременността именно тази навигация не „работи“ правилно.
Източник: The Daily Mail
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари