Хромозомно изследване на ембриона повишава резултата с 65%
Илюстрция: Guliver / iStock
Една от 5 двойки у нас има някакви проблеми и не може да има бебе. Затова стига до инвитро процедури. При младите шансовете са значително по-високи, а след 37 години – намаляват, въпреки напредъка и успехите на инвитро технологиите.
Шансът за успех и износване на бременността в голяма степен зависи от качествата на ембриона, който се връща в майката, за да бъде износен.
Защото от 4 ембриона оцелява само един – именно този, който е с точен брой хромозоми.
И ако преди да се направи трансфера в майчината утроба се извърши генетичен анализ, успехът от инвитро процедурата се повишава с 65% .
Това изследване дава по-висок шанс на жени над 37 години да износят бременността, намалява опитите инвитро и е от полза за тези, които са имали предишни спонтанни аборти с неизяснена причина.
Половината от получените с инвитро техники ембриони могат да носят хромозомни аномалии. В 90 на сто от случаите това е причина за неуспешните опити инвитро, твърдят гинеколози и ембриолози. Затова науката и компаниите търсят начин да повишат успеха на скъпото инвитро лечение.
Какви са възможностите на хромозомното изследване на ембрионите, разказва д-р Теодор Замфиров. Той бе лектор на XVI-ата национална среща в Албена „Живот в здравеопазването“, организирана от фондация „Мост“.
Снимка: Константин Велков
Д-р Замфиров, рутинна практика ли е репродуктивните клиники и центрове да изследват ембриона за хромозомни аномалии и това прави ли се във всички инвитро центрове?
У нас има 33 центъра за инвитро оплождане. Три от най-големите, с които Фондът е сключил договор, могат да обединят усилията си и другите центрове да им изпращат материали, защото са създали тази технологична школа. В САЩ това е рутинна практика и в повечето центрове се изследва какъв е хромозомният набор в ембриона. Оставят се само тези, които имат нормален хромозомен набор.
Кажете, какви са предимствата това изследване?
При клинично проучване с 1000 ембриона е установено, че успеваемостта от инвитро процедурите се повишава с 65%. Обичайно се прави избор под микроскоп – това е така нареченият морфологичен подбор. Той обаче е е доста субективен, защото един вижда едно, друг – друго. С него успеваемостта на инвитро процедурата достига 40-42%.
Когато се приложи и генетичният скрининг, успехът е до 70%, а спонтанните аборти намаляват 4 пъти.
Какво спестява това на жената?
Два пъти по-малко жени отиват на втора инвитро процедура, а от тази втора процедура - отново два пъти по-малко отиват на трета. Това означава спестени средства за циклите, по-малко на брой цикли, по-голям обществен отзвук, защото се повишава качеството. Така че, и от финансова, и от медицинска гледна точка, това е най-добрият вариант.
Това би било от полза, за по-възрастните жени, при които шансът да станат майки доста по-нисък?
В сравнение с една млада жена на 22 години, при тези над 37 години честотата на хромозомни аномалии нараства над 2 пъти. Така че методът решително е от полза за по-възрастните жени, които искат да станат майки.
Това изследване поема ли се от Здравата каса?
Здравната каса не поема такъв вид изследване. То се прави по желание и двойките сами го финансират, защото са стигнали до момент, в който те нямат друг ход. Те вече са правили няколко неуспешно опити, имали са спонтанни аборт и са стигнали до това решение.
Веселина Мончева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари