Мастната тъкан уврежда теломерите
Снимка: Guliver / iStock
Бременни с наднормено тегло раждат бебе, чийто теломери са по-къси. Тези частици ДНК определят възрастта на клетките в организма, свързани са с процесите на стареене и с някои болести, пише Topsante.
Много са параметрите, които зависят от майката и с които тя влияе върху развитието и здравето на детето. Към дългия списък се добавя и още един – нейните килограми преди бременността.
Белгийски учени от университета „Хаселт“ установиха, че индексът на телесна маса (IMC) на майката преди бременността оказва влияние върху дължината на теломерите на бебето – известно е, че тe определят възрастта на клетките, с други думи биологичната възраст.
Теломерите са окончанията или „шапките“ на всеки хромозом в ДНК. Те се скъсяват при всеки цикъл на делене на клетките. И колкото са по-къси, толкова по-кратко живеем.
Учените проследили 743 бъдещи майки на възраст 17 - 44 години, както и новородените, като изследвали дължината на теломерите им в кръв, взета от пъпната връв. Колкото теломерите са по-дълги, толкова тези клетки, които носят ДНК, могат да се делят и да живеят по-дълго.
Известно е още, че дължината на теломера „диктува“ болести, които се явяват с напредване на възрастта – например сърдечносъдови, както и диабет тип 2.
В зряла възраст човек губи средно 32-45 двойки теломери на година. Учените установили, че всяка единица в повече от нормата на индекса на телесно тегло на майки със затлъстяване води до загуба на 50 чифта базова ДНК в теломерите на кърмачето. Което би скъсило живота в зряла възраст с 1-1,5 г.
Излишната мастна тъкан е причина за скъсяването на теломерите, според учените. Тя вероятно предизвиква възпаления и отделя вещества, които предизвикват окисдативен стрес. Именно той уврежда клетките и скъсява теломерите.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари