Всички хлапета обичат сок, но всеки има свои предимства и недостатъци
Дете пие сок. Снимка: Shutterstock
Педиатрите в повечето страни по света са единодушни и препоръчват сок от горски плодове, плодове и зеленчуци.
Всеки вид натурален сок съдържа въглехидрати (глюкоза, фруктоза и захароза) - отлични източници на енергия за растящо тяло; органични киселини (лимонена, ябълчена), които подобряват апетита и подпомагат храносмилането; витамини и микроелементи (А, С, калий, калций, магнезий) - необходими за нормалния метаболизъм.
В същото време различните видове сок имат противопоказания и препоръки за включване в менюто.
Коя напитка е най-здравословна за децата, колко сок може да се дава на детето на ден и по какво пастьоризираният сок се различава от стерилизирания, разказва специалистът по хранене д-р Юлия Зотова.
Деца пият сок. Снимка: Getty
От разнообразието от плодови и зеленчукови сокове най-популярни са:
- От ябълка и круша са избистрени сокове. Те се считат за хипоалергенни и се препоръчват за деца под тригодишна възраст.
- Сокът от праскова е богат на витамин А, калий и пектинови фибри. Препоръчва се в периоди на интензивен растеж и след инфекциозни заболявания.
- Сокът от тиква и моркови е богат на бета-каротин (витамин А). Добре е да се използва през и извън сезона (зима-пролет), за да попълните липсата на витамини и да подобрите настроението на детето.
- Доматеният сок съдържа витамини А, С, В1, В2, минерали - калий, мед, желязо и органични киселини. Той е богат на диетични пектинови фибри, които подпомагат храносмилането.
Освен от един плод или зеленчук,особено полезни са комбинираните сокове – те са с по-висока хранителна стойност. Например, сокове от ябълки и касис, боровинки и малини, банани и портокали са ценен източник на витамини и микроелементи.
Соковете с пулпа (меката част на плода) съдържат голямо количество растителни фибри и пектинови влакна. Препоръчват се при деца, склонни към запек, тъй като засилват стомашно-чревната подвижност.
Пречистените сокове са по-подходящи за деца под тригодишна възраст и тези, които имат склонност към чревна дискинезия - проблеми със жлъчката и жлъчните пътища.
Разредените сокове се препоръчват за деца със заболявания на стомашно-чревния тракт и панкреаса, както и с увреждане на зъбния емайл - те съдържат по-малко киселини, които могат да влошат кариеса.
Деца пият сок. Снимка: Getty
За деца под 1 година можете да изчислите обема на сока по формулата: възрастта на детето в месеци трябва да се умножи по 10 - получавате дневната нужда в милилитри, но тя не трябва да надвишава 100 ml.
Деца от една до две години: не повече от 150 ml на ден.
3–6 години – 150–180 мл.
7-18 години - не повече от 200-250 ml на ден.
Натуралните плодови и зеленчукови сокове не трябва да се включват в менюто на деца със заболявания:
Добавянето на оцветители, стабилизатори и аромати към сокове за бебешка храна не е разрешено (възможно е наличието на естествени плодови аромати, лимонена и аскорбинова киселина).
Съгласно разпоредбите индустриално произведените сокове могат да бъдат пастьоризирани или стерилизирани. Те са подходящи за деца под 3-годишна възраст.
Пастьоризираният продукт не съдържа живи бактерии и може да се съхранява до три месеца.
Стерилизираната напитка е без бактерии и този сок може да се съхранява 1 година.
Директно пресован сок може да се направи в домашни условия от пресни плодове. Той може да се въведе постепонно в менюто на деца над три години, а след пастьоризация или стерилизация и на по-малките.
Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари