Може ли млякото от бадеми, соя, овесени ядки или лешници да замени кравето
Дете пие мляко. Снимка: Getty
Докато растат децата имат нужда от мляко. То съдържа преди всичко пълноценни протеини, незаменими аминокиселини и много витамини и минерали, особено калций.
Благодарение на този състав кравето, козето или овчето мляко осигурява на човек веществата, необходими за ежедневната му активност, а детето получава всичко необходимо за растеж и развитие.
Деца с удоволствие надигат чаша с мляко. Снимка: Getty
Възрастните могат да консумират 2-3 порции мляко и млечни продукти дневно (1 чаша прясно или кисело мляко, или 2-3 филийки сирене, или 50-70 г извара).
На децата от 1-годишна възраст започва да се дава пълномаслено мляко. Бебето може да получи до 450 мл мляко и млечни продукти на ден.
Има случаи, когато то е с непоносимост или хранителна алергия към млечен протеин или има лактазен дефицит.
Тогава като заместител се препоръчват специални формули (хидролизати или без лактоза), чийто състав отговаря на възрастовите хранителни нужди на детето.
Ако то има алергия към млечен протеин или е с лактазен дефицит, животинското мляко се изключва от менюто за период от няколко месеца до няколко години.
Въпреки очевидните хранителни предимства на обикновеното мляко, през последните години хората все повече се отказват от него в полза на растителни напитки, които имитират мляко.
Гамата им може да задоволи всички вкусове.
Предлагат се бадемово, овесено, оризово, кокосово мляко, както и по-екзотични варианти – кестеново, мляко от кашу и др.
Диета без казеин (без млечни продукти) често се пропорачва от лекарите при наднормено тегло, храносмилателни разстройства и дори при аутизъм.
Ето защо някои родители решават да заменят традиционните млечни продукти с алтернативи на растителна основа и да изключат обикновеното мляко от диетата на децата си.
Тази идея изглежда особено привлекателна за майките и татковците на тези мъници, които страдат от алергии, и на които лекарят е препоръчал специални, често скъпи смеси.
Но диетолозите са категорични: подобна стъпка е изпълнена със сериозни последици за здравето на детето. И колкото по-малко е то, толкова по-голяма е опасността.
Заместителите на млякото на растителна основа, въпреки че имитират неговия цвят и консистенция, се различават значително по състав.
Те не съдържат животински протеин и следователно не съдържат някои аминокиселини, необходими на тялото.
Растителният протеин не може в достатъчна степен да осигури нормалния растеж и развитие на детето.
Растителни млека. Снимка: Getty
Особено опасно е преминаването на кърмачето към растителни млека, обяснява специалистът д-р Елена Павловска.
В рамките на няколко седмици бебето започва да губи тегло, изостава в растежа, развива анемия, показва признаци на калциев и натриев дефицит и дори може да получи гърчове. Кръвните тестове при такива деца показват ниски нива на протеини и витамин D. Ако държите бебето си на такава диета за дълго време (няколко месеца), промените могат да станат необратими.
Растителните безмлечни напитките са особено популярни днес. Но трябва да запомните, че можете напълно да замените млечните продукти с тях само в диетата на възрастните.
Растителното мляко може да се пие по време на бременността, при условие че менюто на жената съдържа достатъчно животински продукти, източници на калций и други хранителни вещества.
200-250 мл овесено или оризово мляко на ден ще разнообразят менюто. Например, можете да готвите каша с такива напитки. Но за кърмещите майки, за да осигурят себе си и бебето си с пълноценен протеин, е по-добре да използват само животинско мляко.
Ако детето ви е малко, но искате да опита растително мляко, се консултирайте с вашия педиатър. По този въпрос не трябва да се вярва на много интернет експерти и фенове на здравословния начин на живот.
След като детето навърши 3 години, ако е необходимо и родителите искат, могат да заменят частично традиционните млечни и ферментирали млечни напитки с растително мляко.
Но дори и учениците не бива да остават само и напълно на растително мляко, без консултация с педиатър или диетолог.
Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари