Има повче от 6 причини да не го правите
Майка и дъщеря. Снимка: Shutterstock
Някои жени се опитват да бъдат идеални майки във всяко отношение – да готвят и хранят детето само с домашна и здравословна храна, да четат и да развиват заложбите му от най-ранна възраст, да го разхождат всеки ден на чист въздух ...
Парадоксът е, че да си “идеална” майка е вредно както за детето, така и за самата майка.
Детски психолог изброява 6 причини, поради които не трябва да се стремите към това.
Уморена майка. Снимка: Shutterstock
Скривайки отрицателните си емоции от детето си и преувеличавайки положителните, родителите нанасят сериозни щети на своята психика и на психиката на детето. Това доказаха учени от университета в Торонто, пише The Daily Mail.
Оказа се, че трудните ситуации, свързани с отглеждането на децата, принуждават родителите често да потискат чувствата си или, обратно, да преувеличават положителните емоции. И на първо място това се отразява зле на тяхното емоционално състояние. Учените установили, че самочувствието им е намаляло, а семейните им отношения се влошили.
Често желанието да станеш идеален родител възниква поради ниско самочувствие и липса на лични постижения. В този случай възрастният се самоутвърждава за сметка на детето, като строго регулира всички негови действия. В крайна сметка мама „знае какво е правилно“.
Така детето се оказва нейния „родителски проект“. А свръхпротекцията върви ръка за ръка с перфекционизма.
Децата на „идеалните майки“ трябва да са най-добрите във всяко отношение – да са най-възпитани, най-успешни, отличници, изявени спортисти ....
В резултат на това хлапето израства зависимо, свиква да се наглася спрямо чужди очаквания, дори ако вътрешно е дълбоко нещастно.
А жените, които се посвещават изцяло на детето и доброволно се отказват от лично време, стават все по-раздразнителни.
Те се опитват да получат благодарност и признание от семейството си, но често без успех. Резултатът е конфликт и разочарование.
Няма как майката да се справи „идеално“, а напънът й докарва стрес и невроза. Но дори и да не се стигне дотам, тя пак ще е недоволна от себе си.
Децата разчитат много лесно емоциите на възрастните и приемат всичко лично. Така че с такава „идеална майка“ детето ще е убедено, че то е причината за нейното лошо настроение и сълзи.
Уморена майка. Снимка: Shutterstock
„Идеалната майка“ винаги живее по план. Всеки неин ден е разчетен с точност до 15 минути. И всяко припокриване в графика, предизвиква безпокойство и раздразнение
Така тя пропуска най-милите моменти от живота на бебето, защото няма време да им обърне внимание!
Що се отнася до детето, тревожността на майката се предава на него, то винаги опитва да живее според високите й стандарти. И ако не успее, си мисли, че греши. И това по никакъв начин не допринася за самочувствието и силната позиция в живота.
Вътрешният перфекционист на „идеалната майка“ винаги намира недостатъци. Дали детето каза на време първата дума? Научи ли първото стихче ...
Тази майка постоянно е неудовлетворена от своите действия и постигнатите резултати.
А семейният живот се превръща в състезание с препятствия – повече, по-бързо ... И детето не знае как да се радва на прости неща.
Но това изобщо не означава, че то няма да прави грешки. То просто няма да може да се справи с тях само, защото не е имало пример пред очите си, неговата „идеална майка“ не е бъркала.
В резултат то ще расте страхливо, безинициативно и несигурно в себе си. То ще бъде преследвано от постоянен страх да не направи нещо нередно. И ще бъде много трудно да го убедите, че никой няма да спре да го обича заради грешките му.
Добрата новина е, че децата ни нямат нужда от „перфектни майки“. Детето осъзнава, че е несъвършено, а несъвършенството на майка му му дава надежда, че е нормално да бъде токова, което е.
По материали на Huffingtonpost , Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари