Плаче от 2 до 5 часа на денонощие
Снимка: Guliver / iStock
Животът на новороденото през първите месеци може да се опише с две думи: ядене и сън.
Периодът на новороденото е
от раждането до 28-ия ден
въпреки, че много хора смятат, че той продължава почти година.
Да се говори за режим в този период е сложно, защото в голяма степен той се определя от живота и навиците на родителите. Това е времето, в което бебето свиква с новия начин на живот, а младите родители се адаптират и поемат новата си роля.
През първия месец не може да се говори и за решим на кърмене, защото лактацията постепенно се нормализира, бебето се учи са суче, а майка му свиква с това ново усещане.
Някои новородени сучат интензивно и бързо, други по половин ден могат „да висят“ на гърдата. И едното и другото е напълно нормално.
Съветът на педиатрите е в първите няколко месеца бебето често да се слага на гърдата – винаги, когато покаже, че иска. Дори няколко смукателни движения могат да стимулират прилива на кърма. Така че то трябва да се храни при поискване.
Бодърстване - 10-20 минути
Времето, през което новороденото е будно, е кратко. Обикновено 10-20 минути. Понякога то остава будно и по-дълго, но тогава е много по-трудно да заспи отново, защото се превъзбужда.
Към третия месец то остава будно 40-90 минути, а към шестия месец може да издържи и 2-3 часа.
Честа грешка на родителите през първите месеци, е опитът им да задържат бебето по-дълго време будно. След това се оплакват, че плаче и капризничи. Това е така, защото то бързо се уморява, а като се превъзбуди, трудно заспива. Родителите не забелязват първите признаци на сънливост и продължават да си играят и да занимават малчугана. Той се превъзбужда, а те смятат, че това е „активно бодърстване“.
Снимка: Guliver / iStock
Плачът не бебето е начин да покаже, че не е доволно и опит да „обясни“ какво го тревожи. Основните причини са: глад, умора, страх или мокър памперс. В повечето случаи не стаа въпрос за медицински проблем.
6-8-седмичното бебе плаче около 2 часа на ден
Някои плачат повече – до 5 часа в денонощие. Като пикът идва във възрастта 6-8 седмица и постепенно отслабва към 4-5-ия месец.
През първия месец от живота бебето основно, както вече стана дума, спи и яде. То не различава кога е ден и кога идва нощта, затова иска да яде и през нощта. А често и се нааква, което налага да се преоблича. Към третия месец такива инциденти вече са рядкост.
Мъниците често мокрят пелените. И това е един от признаците, че се хранят добре, а кърмата е достатъчна.
Ако преброите
5 мокри памперса за 24 часа,
всичко е наред.
Урината на бебето е светла и без миризма.
Докато мъникът е буден, му пейте песнички, говорете, правете гримаси . Това го стимулира.
Играчки и дрънкалки в този период не са нужни. За бебето е по-интересно да наблюдава лицето на мама и на татко.
Но не го забавлявайте непосредствено преди сън. Защото това, от което то се нуждае най-вече в този начален период, е сън и кърма. На това е подчинен и целият му дневен режим. А придържането към него ще ви улесни и по-нататък. Последователността е най-добрият ви помощник.
По материали на parents.com, Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари