4 мита за анемиите, на които не бива да вярваме
Снимка: Guliver / iStock
Бледото, порцеланово лице на детето често е повод за съвети от сорта: „Нека пие желязо!“
Ето мнението на водещ специалист в областта – д-р Девис Бупанцев, от Центъра по молекулярна диагностика за това какво представлява анемията и кои са най-популярните митове за нея, на които не бива да вярваме.
Мит №1. Анемията е недостиг на желязо
Анемията е понижаване концентрацията на хемоглобин и на количеството еритроцити, както и на хематокрита в кръвта.
Причините за „малокръвието“ са много, но често то е резултат от усложняване на основно заболяване. Подходът: първо трябва да изясни причина за анемията. Тогава и мерките, които ще се предприемат, ще дадат резултат.
Мит №2. Ако не яде месо, желязодефицитната анемия е гарантирана
Не е задължително. Но е важно да се напомни,че желязото от растителните продукти се усвоява по-трудно.
Разумно планирайте менюто за цялата седмица, за да не допуснете дефицит на желязо.
Нашият организъм не може да синтезира желязо и получаваме този ценен елемент единствено с храната. За да се усвои по-добре желязото от растителните продукти, е необходим витамин С.
Мит №3. Тези, които консумират месо, не се застрашени от анемия
И това не е точно така. Основната причина да развитие на желязодефицитната анемия, според мнението на експерти от Световната здравна организация, е неправилното и небалансирано хранене. Така че, е важно какво е менюто като цяло и то за един по-продължителен период.
Има храни, които повишават усвояването на желязото: цитруси, чай от шипка, ябълки, тиква, зелени салати, различни видове зеле.
А тези, които пречат са: мляко, кисело-млечни продукти, чай, какао, шоколад.
Снимка: Guliver / iStock
Мит №4. Сокът от нар ще реши проблема с анемията
Въпреки че нарът е шампион по желязо, от значение е не съдържанието на желязо в конкретен продукт, а как се усвоява от организма.
Продуктите от животински произход (говеждо, черен дроб) съдържат желязо, което се усвоява пълноценно. Докато от растителните продукти (плодове, зеленчуци, ядки) желязото се абсорбира по-трудно.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари