За да му помогнете да отслабне, не да убиете самочувствието му
Снимка: Guliver / Getty
Темата за наднорменото тегло е една от най-деликатните не само за възрастните, но и за децата, особено за подрастващите.
Килограмите в плюс са причина за ниско самочувствие и са в основата на редица комплекси.
На пръв поглед незначителна фраза, произнесена механично от един от родителите, се помни дълго от детето и за него тя може да има сериозни последици.
Семейният психолог Олга Романов разказва кои и фрази могат сериозно да наранят психиката му и дава предложения как да перефразираме.
Проблемът започва с желанието на родителите да мотивират хлапето да отслабне. То естествено не винаги разбира техните аргументи и се нуждае от много деликатната помощ.
Най-лошият вариант е да го критикувате или да му се подигравате.
Именно по този начин ще сринете самочувствието му до нула и ще отворите път на комплексите за малоценност, обяснява психоложката.
Ето и фразите, които е добре да не изричаме.
"Струва ми се, че сме се „поправили "
От една страна, фразата изглежда неутрална, насочена деликатно към проблема. Звучи обаче почти като: „Да, ти знаеш, че има проблем“. Детето наистина знае, но не и как да се справи с него - това е основното.
Ако изместите акцента към „ние“, може би малко ще смекчите посланието. Ще помогнете на детето да разбере, че проблемът с наднорменото тегло ви добре е познат, че не е само в тази беда и ще се чувства подкрепено.
Особено, ако предложете да се храните заедно или да отидете във фитнеса, за да спортувате повече.
Какво е добре да кажете
„Никой от семейството ни не е бил слаб в детството, но се научихме как да се справяме с килограмите. И сега сме готови да споделим опита си с теб.“
"Не яж толкова, виж на какво приличаш!"
Посланието на подобна забележка е ясно – да ограничи яденето. Когато чуе подобна фраза, детето вероятно ще пренебрегне първата част. И определено ще се съсредоточи върху втората. А тя ясно казва, че то не прилича на човек – грозно е, безформено, с отпуснат корем и паласки. Думи, обидни не само за дете, но и за възрастен.
Това не е мотивация, а директен упрек, който настройва агресивно всяко дете с характер. То може да отговори грубо или да се отдръпне и да се затвори в себе си. Подобни забележки напълно убиват самочувствието му.
Затова се опитайте да ги избягвате. Вашата задача е да повишите самочувствието на детето, което вече страда. Затова го хвалете по-често за академичните му постижения, способности, интереси - за онези силни страни, които наистина притежава.
И ако се притеснявате, че то яде много сладки и тестени храни, не ги купувайте. Вместо да говорите за ползите от здравословното хранене, заредете хладилника с плодове и зеленчуци.
Какво е добре да кажете
„Ти си много любознателен и ще ти бъде интересно да научиш повече за правилното и здравословно хранене. Може да опитаме с тази диета.“
„Движи се повече и ще отслабнеш!“
Този съвет е без никаква реална полза. Напротив. Няма нужда постоянно да фокусирате вниманието на детето върху наднорменото тегло - това не мотивира, а само дразни и предизвиква негативизъм.
Ако наистина искате да помогнете, се запишете заедно на спорт. Постигнете успех заедно – това ще е от полза и за него, и за вас. Не само физически, но и психологически. Примерът на родителите е най-заразен.
Какво е добре да кажете
„Във фитнеса дойде много добър треньор, предлага интересни комплекси. Нека пробваме. Може да ни хареса да спортуваме заедно! "
Снимка: Guliver / Getty
„Престани да се тъпчеш със сладкиши!“
Забраните определено не работят. Дори за възрастните е трудно да се откажат от сладкото. Трябва желязна воля. Така че нищо чудно, че вашето дете просто не може да се откаже от любимите си храни.
Сладките, тестени храни, фастфудът са навик, с който не може да се пребори със забрани.
Успехът може да бъде постигнат само ако промените този лош навик .Това трябва да става постепенно, като периодично допускате „нарушаване„ на правилата. Нека в режима да има дни, в които ограниченията не важат - в които въпреки диетата, хлапето ще може да се наслади на сладкиши или нещо, което не е много здравословно. Но нека това да е изключение.
Какво може да кажете
„Този сладкиш ще купим с вас следващата събота!“
"Не може да носиш това - подчертава всички недостатъци!"
Ясно е, че майката иска най-доброто за детето си. Но това не е начинът да го кажете и покажете. От факта, че обсъждате нон-стоп темата за наднорменото тегло, детето ви няма да отслабне.
Да, може би ще се примири с положението. Но в същото време то ще се чувства зле и потиснато.
Помислете колко различни начини има заедно да прекарвате свободното си време.
И помнете колко много това зависи от вас - от вашето настроение, поведение, включително от менюто, което приготвяте удома, от навиците ви. Вие сте неговата основна подкрепа и модел за подражание.
Какво може да кажете
„Облече си нещо удобно и хайде да идем да тичаме!“
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари