Най-важното, което трябва да знаете за развитието на детето – от раждането до втората му година
Снимка: Shutterstock
Вече имате дете на цели 18 месеца! И то има много малко общо с бебето, което бе до сравнително скоро.
Сега говорът му е много по-развит, превърнало се е в любопитен „разбойник“ и трябва постоянно да го следите и да си отваряте очите на 4, за да осигурите безопасността му.
Тази възраст всъщност е една от най-прекрасните, макар и доста изморителна за родителите.
Снимка: Shutterstock
Растеж и развитие на детето на 18 месеца
Детето вече е на 18 месеца. Сега вашето мъниче може да започне да тича, макар все още да се спъва лесно! Какво друго се случва в този период?
- На около 18 месеца детето вече ходи добре, въпреки че стъпките му са малко несигурни, особено когато иска да върви по-бързо, отколкото може. А то иска!;
- Вече може да сяда, да става лесно и да се изкачва по стълби, ако се държи с ръка за перилата или го държите за ръка;
- Може също да рисува драсканици върху лист хартия и да използва чаша за пиене на течностите;
- Освен това е в състояние да прелиства страниците на книга.
През тези 6 месеца, които остават до навършване на 2 години, основният напредък на детето ще се съсредоточи върху усъвършенстване на придобитите умения, фината моторика и повишаване на пъргавината.
Важно е да не пропускате редовните прегледи при педиатъра, за да проследите растежа му, да получите необходимата информация за правилата за хранене, необходимите и препоръчителни ваксини, и еволюцията на говора. А как напредва то по отношение на вербално-комуникационните си умения?
- На тази възраст детето използва около 100 думи и произнася кратки изречения, най-често „Не искам“ и „Защо…?“ Това е стъпка напред в утвърждаването на неговата личност;
- Можете да се възползвате от това, за да го научите на добри обноски, като му помогнете да усвои и думи като „Моля“ и „Благодаря“.
Хранене на детето на 18 месеца
На тази възраст детето използва лъжица и вилица, и може да се храни самостоятелно. Какво друго е важно да знаете за храненето в тази фаза?
- Важно е да му създадете добри хранителни навици още от самото начало, за да попречите така да възприеме лошите и погрешни, които след това стават трудни за изкореняване;
- Хубаво е детето да сяда на масата с останалите членове на семейството, седнало в своето столче, да яде същите храни като другите (стига да са подходящи за възрастта му) и да се чувства част от акта на хранене и семейството;
- По време на хранене телевизорът трябва да бъде изключен.
Ако следвате всички тези стъпки от самото начало, детето ще се храни много по-лесно, ще изяжда храната си и ще се наслади на удоволствието от яденето. Но запомнете: вашият пример е от решаващо значение. Сега всички хранителни навици трябва да бъдат затвърдени.
Ако сте избрали да продължите да кърмите детето, вашето дете ще се възползва от всички предимства на дългото кърмене: като повече витамин А, С и В12, фолиева киселина, протеини, калций. По принцип Световната здравна организация препоръчва кърмене до навършване на 2 години, така че това е решение, които наистина носи ползи на малкото.
Внимание! Около 18-ия месец вашето дете може да откаже някои храни, които преди е харесвало и да прояви по-ограничен вкус или да предпочита да се храни с едно и също. Не се притеснявайте, това е нормално за възрастта. Постепенно то ще свикне да яде всичко. Важното е да не драматизирате и да не използвате храната като подкуп, награда или наказание.
Снимка: Shutterstock
Сънят на детето на 18 месеца
Макар и не твърде често, но след навършване на 2 години, детето може да продължи да се буди нощно време, ако е сънувало нещо страшно. Какво характеризира детските кошмари?
- Това са сънища, които имат плашещо съдържание и които се изживяват сякаш са реални;
- Обикновено се появяват в последната трета на нощта и карат ужасеното дете да се събуди;
- Най-често децата сънуват кошмари на възраст между 3 и 6 години, но може да се появят и в по-ранна възраст;
- В случай, че детето сънува кошмар или особено неспокоен сън, трябва незабавно да отидете да го утешите, успокоите и поглезите;
- Препоръчително е бързо да светнете лампата в стаята, за да може малкото веднага да се върне обратно в реалността. След това останете с него известно време, докато се успокои и заспи отново. Оставете му и дежурна нощна лампа, която да свети слабо;
- Ако на следващата сутрин детето има смътен спомен и не говори по темата, не е необходимо да му припомняте съня;
- За предотвратяване на кошмарите, страховете и нощното безпокойство е важно да спазвате графика за лягане и ритуалите преди сън. Това са техники, които дават на детето безопасност и увереност, а така също определят границите, от които то толкова се нуждае.
Внимание! На около 16-18 месеца сънят може да бъде нарушен от никненето на зъби, тъй като именно в този период започват да пробиват първите кътници, които причиняват по-голям дискомфорт на венците. За да облекчите болката, може да масажирате венците на детето с пръст, увит в стерилна марля, или да го накарате да захапе охладената бебешка гризалка.
Снимка: Shutterstock
Какво да очаквате в този период
Опитвали ли сте да сложите вашето дете на гърнето? Как реагира то?
- Както при всички други умения, и за това няма точна възраст, за да бъде усвоено. Има бебета, които бързо изоставят памперса, а има деца, които го носят доста след обичайната възраст, в която би трябвало да бъдат вече без него;
- Със сигурност около 18-ия месец детето вече може да контролира своите нужди, така че тази възраст е добра, за да започне да ползва гърне;
- В никакъв случай не трябва да насилвате детето, ако то не се чувства готово. По-правилно е да се вслушате в него, а то ще ви покаже кога е дошло подходящото време.
Някои общи правила:
- Купете му цветно гърне, с анатомична форма и му обяснете за какво служи;
- Поканете го да седне (особено ако прояви желание), но не го притискайте да свърши нещо. Но ако успее, не пестете похвалите;
- Не се притеснявайте, ако детето „направи крачка назад“ и ви помоли отново да му сложите памперс, за да се изпишка или свърши нещо друго.
Ако детето използва биберон, от тази възраст трябва да започне да свиква с идеята, че е време да се раздели с него. Както всички придобити навици, в началото ще му бъде малко трудно, така че не очаквайте да се случи изведнъж, а проявете търпение, постоянство и разбиране. Раздялата с биберона трябва да стане по нетравматичен начин. Тъй като детето вече умее да разсъждава, разговаряйте много с него и на тази тема.
Запомнете! Не се разочаровайте, ако детето не успее да се справи с махането на памперса веднага и не го сравнявайте с други деца на същата възраст. Някои го правят по-рано, други по-късно, но така или иначе повечето ще стигнат до гърнето в даден момент. Помнете, че всяко дете се развива със свой собствен ритъм. А ако имате някакви притеснения и съмнения, може да се консултирате с педиатъра му.
Как да стимулирате детето на 18 месеца
Вашето мъниче е очаровано от сенките, които предметите хвърлят по стените и тавана. Това може да бъде чудесна игра, с която да научите малкото да асоциира форми със звуци. Може да оформите с ръката си различни животни и чрез фенерче да осветите така, че да се появи сянка на стената. Към съответното изображение, добавете и подходяща песничка, звук или музика. Това развива и въображението.
Възрастта около 18 месеца е етап, в който общуването вече е постоянен стимул. Запомнянето на различни езикови упражнения – стихове и песнички, ще накара детето да общува още повече.
По материали от Quimamme
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари