Вашето дете на 12 месеца: Честит първи рожден ден!

Най-важното, което трябва да знаете за развитието на детето – от раждането до втората му година

16 Февруари 2022 г.
Вашето дете на 12 месеца: Честит първи рожден ден!

Снимка: Shutterstock

Това е моментът, когато детето престава вече да бъде бебе. 12-ият месец е преломен момент, тъй като освен първия рожден ден, той поставя началото на овладяването на нови умения. И продължава до втората годинка. На 1 годинка повечето деца вече ходят сами или много скоро им предстои да проходят, а храненето е почти като при възрастните. Малките също така умеят вече да казват различни думички, а себе си наричат „бебе“.

От този момент нататък въпросите, свързани с възпитанието и психиката на детето застават на преден план, докато тези за грижите и здравето леко отстъпват.

Снимка: Shutterstock

Растеж и развитие на бебето на 11 месеца

Честит първи рожден ден на вашето мъниче! Вероятно вълнението ви е било голямо, докато сте се подготвяли за отбелязването му с първото рожденическо парти, първата торта, първата свещичка. Пожелаваме ви цялото щастие на света за вашето дете и най-вече – да бъде здраво, спокойно, уверено.

Ще ви помогнем да го направите такова с базисни съвети и насоки за неговото развитие.

Как вашето дете продължава да расте? Ако темпът му на растеж досега е бил главозамайващ, трябва да знаете, че:

- След първата година той се забавя;

- Наддаването на тегло е около 200 грама на месец, докато височината се увеличава с около 0,5 см на месец (повече или по-малко от 6 см на година).

Средни норми за детето на 12 месеца

Момчета: ръст – 75,4 см; тегло – 10,3 кг; обиколка на главата – 47,5 см

Момичета: ръст – 74,4 см; тегло – 9,7 кг; обиколка на главата – 45,8 см

Втората година на детето е също толкова вълнуваща, така че не се притеснявайте, ако смятате, че ще ви е скучно. Какво да очаквате през следващите месеци?

- Физическият напредък няма да бъде толкова бурен, тъй като детето вече е достигнало основните етапи в развитието;

- Въпреки всичко, уменията, свързани с неговата личност, емоционалност, език и способност за разсъждение, ще се развият по невероятен начин. Добре дошли в това вълнуващо приключение!

В този период, когато детето ви започва да бъде изключително активно и да създава контакти с повече хора, неговата имунна система (все още незряла) е изправена пред постоянното излагане на микроби и инфекции от всякакъв вид. Така че често най-срещаните вируси и настинки ще ви преследват и застигат от време на време. Трябва да знаете, че:

- Обикновената настинка и другите вирусни процеси нямат конкретно лечение, така че освен ако температурата на вашето бебе не надвиши 37 градуса, единственото, което можете да направите, е да го облекчите като физиологичен серум за отпушване на носа и да давате много течности, за да избегнете дехидратация;

- Ако освен слуз и запушен нос, детето има треска и сънливост, признаци на дехидратация, кожни обриви, докосва ушите си и има очевидно затруднено дишане, тогава задължително трябва да посетите лекар.

Хранене на детето на 12 месеца

Що се отнася до храненето, вашето дете вече може да яде почти всяка храна, стига да е нарязана на малки парченца. Въпреки това, не трябва да му давате пикантни храни, миди (за да избегнете риска от инфекции), кафе, черен чай или алкохолни напитки. Поледните три може и да ви звучат абсурдно, но повярвайте, историята познава и такива случаи.

В този период малкото все повече се забавлява да се храни само или поне да се опитва да го прави, тъй като вече може да държи лъжицата и обича да показва, че умее да се храни като възрастните.

Дайте му свободата да опитва. Така ще избегнете храненето в уста, което може да продължи дълго време, ако не му дадете възможност да го прави само. Но пък не пречи да вземете следните предпазни мерки:

- Използвайте лигавник с найлоново покритие, тъй като се чисти най-лесно и бързо. Може да опитате и с пластмасов с контейнерче в долната част, стига да е удобен на детето;

- Ако сте близо до него, докато се храни, най-добре сложете готварска престилка и се пазете от внезапно политане на храна към вас. В този период приберете красивата покривка от плат и на нейно място сложете красива мушама – сами ще разберете защо;

- Подредете в чиния суха храна, нарязана на малки парченца, и я сложете пред детето. Но не го карайте насила да пробва, а оставете само да прояви интерес;

- Винаги обядвайте и вечеряйте заедно, за да го насърчите да се храни по същия начин като останалите;

- Както в случая със съня, и храненето може да бъде улеснено чрез ритуали, провеждани по едно и също време и по един и същи начин всеки ден.

Запомнете! Храненето на масата с останалата част от семейството, на високото столче, е една от основите за усвояване на добри хранителни навици. Много добре се отразява на отношенията на детето с храната и също така го кара да се чувства като „пълноправен член“ на семейството.

Снимка: Shutterstock

Сънят на детето на 12 месеца

Четенето на приказка преди лягане е част от така наречените „ритуали за сън“. Това е прекрасен навик, който може да започнете да създавате още от шестия месец. Но колкото повече расте детето, толкова по-голям смисъл има от него, тъй като нивото му на разбиране е по-високо. Какво трябва да знаете за четенето преди лягане?

- Четенето на приказка, подходяща за възрастта на детето, трябва да става навреме и в спокойна среда, при слаба светлина, в леглото и със спокоен и приятен тон на гласа. Не бива да бързате!;

- Този ритуал укрепва връзката между родителите и детето, тъй като е интимен момент, споделен в спокойствие, без стрес, точно преди заспиване;

- Когато заспи, слушайки релаксиращия глас на майката или таткото, детето спи по-добре и сънят му е по-възстановяващ, което засилва увереността на малкото.

- Четенето преди лягане е добра основа за развиване на любов, внимание и емпатия.

Полезен съвет! Не пренебрегвайте този ритуал. Той изисква последователност, за да се превърне в добър навик, и много лесно се забравя, ако честичко го прескачате.

Какво да очаквате в този период

След като навърши 1 годинка, вашето дете става много по-автономно от емоционална гледна точка. Как ще разберете това?

- То разбира, че може да се чувства комфортно, дори и майка му да не е до него;

- Периодите на раздяла могат да бъдат преживени от детето като възможност да се запознае с нови хора, което да се превърне и в източник на забавление и учене.

Когато дойде време да се отделите от бебето (за да се върнете на работа например), можете да прибегнете до следните трикове:

- Опитайте първоначално кратки раздели, оставяйки го за малко с хората, които ще се грижат за него (роднини, детегледачка);

- Насърчавайте контакта му с други хора (уверявайки го да им се довери);

- Опитайте да не установявате изключителна връзка, която е твърде задушаваща;

- Уведомявайте го всеки път, когато излизате (не си мислете, че не ви разбира) и казвайте кога планирате да се върнете. Задължително му обещайте, че ще играете заедно, когато се приберете, но не го свиквайте да получава подаръци;

- Смехът му е най-добрата гаранция, че се чувства комфортно с някой, на когото имате доверие, и също така е показателен, че детето реагира положително на стимули и развива собствено чувство за хумор.

Вашето дете със сигурност е вече по-независимо и може да се забавлява и само за по-дълги периоди. Появяват се първите признаци на неговата личност и ако се проявява като спокойно, щастливо, чувствително и т.н., вероятно ще продължи да бъде такова и като по-голямо, дори като възрастен.

Полезен съвет! Когато оставяте малкото при баба и дядо или с детегледачката в детската стая, трябва да имате максимално доверие на тези хора, че ще се грижат както трябва за вашето дете. Ако нещо не ви задоволява или имате съмнения, потърсете друг на тяхно място.

Снимка: Shutterstock

Какво умее детето на 12 месеца

На 12 месеца любопитството му се засилва и по-бурните игри го привличат много повече. То може да прекара дълго време във включване и изключване на светлината. И се движи все повече и все по-бързо.

До края на този месец чувството му за хумор ще нарасне. То много обича да се смее на нещо, което е направило, и е склонно да го повтаря по много пъти, защото го забавлява.

Детето вече разграничава кое е добро и кое лошо, какво може и какво не бива да прави. Това е началото на рудиментарната форма на съзнание.

Също така започва да нарича нещата и животните с имената им.

Психомоторни умения

- На 1 годинка детето се движи бързо, пълзи или се придвижва по свой начин. Все още предпочита да го държите за ръка или да се подпира за стените. Но вече успява да направи и няколко напълно самостоятелни крачки, макар и с лошо равновесие.

Зрение

- Детето вече е наясно със своята самоличност. То знае колко е голямо, от какво има нужда и какво му харесва най-много. И е способно да вижда в три измерения: вижда изображенията с добре очертани контури, в ярки цветове и триизмерен релеф. Светът за него вече не е плосък, а става релефен.

Как да стимулирате детето на 12 месеца

Вашето дете ще се научи да се концентрира, което е много важно умение за неговото бъдеще. Може да опитате да му помогнете чрез стимулиране на слуха. Ползите от тези упражнения са следните:

- Контрастът между различните шумове, звуци и мелодии ще го накара да мисли по музикален начин;

- Този тип афективни стимули са много ефикасни и генерират голям брой невротрансмитери;

- В този етап децата много обичат да играят с конструктори и подреждането на кула или нещо друго, е голямо постижение за тях. Може да ги комбинирате и със слушането на музика (песнички), тоест да опитате сензорна стимулация. Това ще подобри говорните му умения, докато то тренира фината моторика.

По материали от Quimamme

Да поговорим

Как да спрем хълцането на бебето

Да поговорим

7 начина да успокоите бебето, когато плаче

Да поговорим

Защо бебето хапе

Още от Здраве

Понякога бебето отказва млякото, но има причини.
Снимка: Shutterstock

 

12 потенциални проблема, свързани с адаптираното мляко

Новият сайт събира на едно място всичко за здравето на цялото семейство.

Снимка: bTV Media Group

bTV Media Group разширява дигиталното си портфолио с нов уебсайт за здравно съдържание

Бременните трябва да бъдат особено внимателни с лекарствата. 
Снимка: Shutterstock

 

Бъдете много внимателни с антибиотиците през бременността

Майка кърми бебето си. Снимка: Shutterstock

Всички неопитни майки правят тази грешка

В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.

Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“

Остава висок процентът на преждевременни раждания, мъртвораждаемост и детска смъртност у нас

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Помислете си дали ви е важно да си запазите отношенията с този човек.
Снимка: Shutterstock

 

Децата обичат, когато рисунката им предлага някои предизвикателства.
Снимка: Shutterstock

 

Ашли Тисдейл

Снимка: Getty

Млада жена се сърди на съпруга си. Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Млада жена се сърди на съпруга си. Снимка: Shutterstock

Образование

10 типични грешки на семейния спор

Какво да (не) казвате и правите, когато помежду ви стане напечено

Пинк по време на изпълнение. Снимка: Instagram

 

Заедно

Пинк заведе семейството си в Дисниленд

Певицата публикува серия снимки от увеселителния парк

Матю Макконъхи.  Снимка: Getty

Заедно

Матю Макконъхи сключил споразумение със съпругата си

Как взема решение да напусне Холивуд и да се премесят в ранчо в Тексас

Разтворена книга, букет и чаша кафе. Снимка: Shutterstock

 

Понякога бебето отказва млякото, но има причини.
Снимка: Shutterstock

 

Здраве

12 потенциални проблема, свързани с адаптираното мляко

Как да се справим с последствията от този тип хранене на бебето

Жена, която мечтае за бебе. Илюстрация: Shutterstock

Бременност и раждане

Фалшива бременност: как се случва

Когато психиката подвежда тялото и включва в работа хормоните

Бременните трябва да бъдат особено внимателни с лекарствата. 
Снимка: Shutterstock

 

Здраве

Бъдете много внимателни с антибиотиците през бременността

В никакъв случай не се самолекувайте, тъй като могат да навредят на плода

Мъж и жена в леглото. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

9 правила за щастлив семеен живот, които не вършат работа

Не са приложими - можем смело да ги нарушаваме

Момче и момиче, които се разделят. Снимка: Shutterstock

 

Да поговорим

Когато те предаде приятел

Как да успокоите детето загубило приятел. Какво може и какво да не казвате