4 хитри трика дава експерт
Снимка: Getty
Една от най-необходимите и важни за здравето храни, от които се нуждаят децата, е рибата. Но те обикновено не харесват вкуса ѝ и я ядат неохотно.
Най-лесно е да промените отношението към рибата като им дадете личен пример. Но ако и това не помогне?
Трябва ли да принуждавате хлапето да яде или е по-добре да я замените с друго. На този въпрос отговаря специалистът по хранене д-р Олга Панова.
Много е трудно да заменим рибата с друг продукт със същата хранителна стойност.
Рибата е единственият продукт, който съдържа Омега-3 мастни киселини. И затова е задължително да присъства в менюто на детето. Но не е нужно да го насилвате.
Ако правите нещо насила, ефектът ще е обратен. Може да постигнете краткотрайна победа – да изяде пред вас едно парче, но психологически тя ще формира негативно отношение, което ще се прояви по-късно.
Момиче яде риба. Снимка: Getty
Ще ви дам пример. Дъщеря ми много обичаше риба. Правех я на пара и тя ядеше с апетит.
След това тръгна на детска градини и категорично отказа да яде риба. Първоначално се опитаха да я накарат насила, а след това и с убеждаване – хайде щом не ти харесва червена, пробвай бяла. Не се получи.
Започнах да мисля какво да направя, за да преодолея съпротивата. Отначало започнах да ѝ правя рибена чорба без риба. Когато сварите главата и костите, това е съвсем евтин вариант. Ако готвите правилно бульона, той става богат и хранителен. Варете на умерен огън около
1,5-2 часа, добавете целина, моркови, лук, може и копър.
Част от него може да замразите, а с останалото да направите супата. Отначало я оставах по-семпла - картофи, моркови, магданоз. Но от този бульон детето получи витамини и Омега 3, а най-важното - изяде го с радост.
Тогава обогатих менюто - започнах да добавям рибни кюфтета в супата и дъщеря ми, без да знае, че е риба, ги изяде.
И сега отново се връщаме към яденето на риба и не се налага да я „маскирам“.
Снимка: Instagram
Защо децата мразят толкова много риба? Всъщност има такъв проблем. Медицината го нарича неофобия. Терминът идва от древногръцки корени, произхожда от думите: νέος - нов и φόβος – страх, което означава страх от новото.
Най-логичното обяснение е, че той е свързан с механизма за оцеляване при биологичната еволюция на човека – предпазвал го е да яде потенциално токсични растения.
Хранителната неофобия засяга деца на възраст от 2 до 6 години, които са преминали фазата на кърмене и се хранят с разнообразна храна.
Проучвания сочат, че децата си създават мисловна картина на вида и аромата на приемливата за тях храна. И отхвърлят всичко, което е различно от формираната за нея представа. Това е така, защото децата първо приемат храната визуално, а след това вкусово, като пряко я свързват със създадения визуален образ.
Най-големият проблем е , че родителите правят заключение въз основа изявлението на детето: „Няма да ям риба“
Решават, че то не обича риба.
Това обаче не е даденост – днес то може да не обича, а утре да я обича. Това са деца.
Ако усетите, че детето преживява труден период, изчакайте. Не го насилвайте. Оставете рибата на масата.
Проучвания сочат, че храната следва да се предлага 8 пъти на детето, за да бъде приета от него.
Доказано е, че представянето на нова храна по позитивен начин, аранжирана подходящо, с различни формички (патенца, зайчета, мечета и др.), ѝ придава забавен и впечатляващ вид. А това увеличава шансовете хлапето да я пробва.
Ако вие и вашето дете се храните заедно на масата, тогава ще има по-малко проблеми. Е дори в началото да отказва нещо, което е сервирано на масата, то рано или късно ще започне да посяга и към него.
Мона Василева
Спортът е важен не само за физическото развитие на децата, а и за интелектуалното.
Снимка: Shutterstock
Не само краставичките, но и маринатата, в която са били, е полезна за здравето.
Снимка: Shutterstock
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари