Напредъкът месец по месец и стимулите за усъвършенстването му
Снимка: Guliver / Getty
Зрението на бебето се развива особено активно през първите месеци от живота. За да улеснят процеса и адаптацията му, родителите трябва да спазват няколко прости правила.
Дава ги детският офталмолог д-р Наталия Боша.
Бъдете готови за факта, че промените се случват доста бързо.
Така че, ако новороденото дете различава само светлината и тъмнината, само след няколко дни то вече вижда неясни очертания на предмети, а по замъгления контур на лицето на майка си различава петна на мястото на очите и устата.
Едноседмично бебе реагира на ярка светлина, като свива зениците и затваря клепачите си.
От 2-3 седмици бебето се опитва да фиксира по-голям обект, разположен на разстояние 25-30 см от него. В този момент може да се изяви така нареченият „физиологичен страбизъм“ - кривогледството (зрителните оси на двете очи се разминават). Няма нужда да се страхувате, защото това е вариант на нормата.
На 1 месец то е в състояние стабилно да фиксира погледа си върху вас.
На 2-3 месеца то вече вижда с двете си очи ярка играчка, разположена на разстояние 50-60 см и я следи във всички посоки: нагоре, надолу, наляво, надясно.
Приблизително по същото време бебето започва да разпознава от разстояние 2-3 м. майка си и други членове на семейството: усмихва се, протяга ръце, рита с крачета.
Движенията на очите стават координирани. Физиологичният страбизъм трябва да изчезне до 6 месеца.
Бебето започва да различава три цвята: червено, жълто и зелено. Така че до 3 месеца дрънкалките, играчките и въртележките над леглото му трябва да имат подходящия цвят. В бъдеще палитрата на цветовете може и трябва да бъде разширена.
Снимка: Guliver / Getty
На шест месеца бебето е в състояние да премести погледа си от близък към далечен обект и обратно, без да ги изпуска от поглед.
Ако играчката се доближи твърде много до лицето му, то ще премигне. То вече се вглежда в своето отражение в огледалото и ако има нужда да види предмет, ще го вземе в ръцете си и ще го приближи до очите си.
На 8-12 месеца бебето активно търси предмети, които изчезват от полезрението му, а изражението на лицето му се променя в зависимост от изражението на възрастните.
То уверено разграничава „приятели“ от „непознати“ и охотно отива в прегръдките само на роднини.
Нека бъде светлина!
За да се развие хармонично зрението на малчугана, е необходимо да обмислите детайлно осветлението на детската стая. Тъй като той вижда по-зле от възрастните, се нуждае от много повече дневна светлина.
Добре е стаите, където прекарва най-много време, да гледат на изток или югоизток. Това ще сведе до минимум изкуственото осветление, което уморява очите. Не е нужно, разбира се, напълно да се отказвате от допълнително осветление.
Снимка: Guliver / Getty
Трябва да има поне три лампи
Основна е ролята на полилея. Крушките не трябва да са повече от 60-100 вата.
По-добре е да изберете такива полилеи и в такава конфигурация, че светлината да се разпръсва не надолу, а нагоре, към тавана.
Нека в стаята да има и настолни лампи, които да създават допълнително осветление. А нощната лампа, чиято светлина може плавно да се намалява, ще отговаря за спокойната атмосфера преди лягане.
В същото време полилеите трябва да имат матова повърхност. По-добре е стенните и стационарните лампи да са далеч от креватчето, в идеалния случай вляво от него, така че светлината да не пада върху лицето на бебето.
При новородени деца очите са с 3 мм по-къси, отколкото при възрастни, роговицата им е по-дебела, а лещата е почти кръгла. Поради това детето се ражда далекогледо: нормалната зрителна острота е плюс 3-4 диоптъра.
За детска стая са най-подходящи енергоспестяващи лампи, които излъчват жълто или бяло сияние.
LED или флуоресцентни модели не са подходящи. Първите създават тясно фокусирана и неестествена за човешкото око светлина, докато вторите трептят, което силно напряга зрението.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари