Съвети от чужди и наши специалисти
Снимка: Guliver / iStock
Предпазните мерки, които всеки от нас опитва да вземе, за да защити себе си и околните от коронавируса, от ден не ден сякаш се увеличават.
От простичките съвети как да си мием правилно ръцете, да сме винаги (понякога) с маска, да (не)сложим еднократни ръкавици, които след това да изхвърлим, до дезинфекцията на дома с белина или ...
Ето сега специалисти от parents.fr отговорят на въпроси как да пазаруваме най-безопасно в магазина.
Трябва ли да нося собствен плик
За да избегнете в най-голяма степен контакт със заразени повърхности, вместо кошница или количка, които са на разположение в магазина, използвайте собствени. Въпреки опитите на управата да поддържа хигиена, липсва персонал и няма как да разчитате, че преди вас е имало дезинфекция.
Да нося ли ръкавици
Няма особен смисъл да пазарувате с ръкавица. Нещо повече, те могат да увеличат риска от зараза, ако забравите да ги свалите и се наложи да говорите по телефона, например.
Според проучване, публикувано на 17 март в списание New England of Journal Medicine коронавирусът може да живее 2 до 3 дни върху пластмасови опаковки и 24 часа върху картон.
Единствената предпазна мярка е да си миете продължително и правилно ръцете си, преди да отидете в супермаркета и след като се върнете оттам.
Да нося ли маска по време на пазара
Маските са необходими, ако човек е носител на вируса. Те не гарантират защита от вируса, освен специалните, с които трябва да е оборудван медицинският персонал.
Как да пипам стоките в магазина
Добре е да се пипа възможно най-малко, за да се ограничи рискът. И в никакъв случай след това не докосвайте лицето – вирусът лесно прониква през лигавиците: уста, нос, очи.
Снимка: Guliver / iStock
На какво разстояние да стоя от хората
Стойте поне на 1,5, още по-добре на 2 метра от другите клиенти в магазина, за да се предпазите от възможна зараза.
На вратата на всеки магазин има табела, която напомня това. Има и ограничения за това по колко души наведнъж може да влязат.
По-безопасно ли е да поръчваме онлайн
Рисковете са еднакви. На практика продуктите, които поръчвате, идват от същите рафтове в супермаркета, от които пазарувате и има риск да са заразени.
Пазаруването онлайн е вариант за възрастни и инвалиди, които са трудноподвижни.
Връщайки се от пазар
Първата задача, връщайки се от пазар, е да си измиете добре ръцете. Махнете опаковките на продуктите. Вирусът може да остане дълго върху амбалажа – той остава с часове върху картон и пластмаса. След всяка операция отново си мийте ръцете.
А ето и съветите на на Бойко Сачански, дългогодишен управител на „Билла България“.
- Винаги изготвяйте предварително списък с необходимите продукти и го следвайте, без да се поддавате на импулсивни желания за покупки. Така ще съкратите времето, прекарано в магазина и ще спестите пари.
- Много важно е как ще подредите продуктите във вашия списък. Не забравяйте, че вирусът живее часове наред върху повърхности и, че прониква в организма ни чрез устата. Затова продуктите трябва да са подредени така, че най-малко защитените от опаковката си храни да престояват минимум време в магазина.
Снимка: Guliver / iStock
Спокойно може да минете два пъти по диагонал на целия магазин с консерва боб, но не е желателно да правите това с прясно изпечения хляб, например. Затова подреждайте продуктите в следния ред:
1. Нехранителни продукти.
2. Консерви, бутилки, буркани (консерва грах, бира, лютеница);
3. Фабрично пакетирани храни (пакет захар, вакуумирана опаковка маслини);
4. Механично пакетирани в магазина храни (месо, кайма);
5. Ръчно пакетирани в магазина храни (прясно изпечен хляб, деликатеси);
6. Непакетирани храни (плодове и зеленчуци).
- Избягвайте разговори с персонала на магазина.
- Избягвайте плащания в брой, използвайте карта.
- Избягвайте ползване на тоалетна в магазина.
- Не се презапасявайте за повече от 3-4 дни напред.
- Не искайте от персоналът да реже на шайби колбасите или кашкавала. Купувайте голямо парче, което вкъщи спокойно може да нарежете сами.
- Предпочитайте фабрично пакетирания пред пакетирания в магазина продукт (сирене във вакуумирана опаковка вместо отрязано от буца на място).
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари