Ето кои са причините за прегарянето и как може да излезете от този кръг
Снимка: Shutterstock
„Вероятно няма да бъдете изненадани ако ви кажа, че всеки път когато се провежда някакво проучване за начина, по който се чувстват работещите хора, резултатите винаги показват едно и също нещо. Хората са настина, ама наистина изтощени. Макар че фактът, че голяма част от нас страдат от бърнаут след две години на хаос в условията на пандемия, изглежда повече от очевиден, конкретните причини за това ни състояние на са толкова добре осъзнати“, казва Дженифър Мос, автор на нова книга, озаглавена „Бърнаут епидемията“.
Работодателите често мислят, че борбата с прегарянето опира до предлагането на повече време за почивка и по-привлекателни бонуси и привилегии на работно място. Мос обаче твърди, че „прегарянето се дължи на сложна съвкупност от лоши политики и практики на работното място, остарели институционални структури и систематични социални проблеми, които ни мъчат от твърде много време“.
С други думи, бърнаутът е сложен процес. Ако искаме да адресираме проблема ефективно, то трябва да отделим повече време на основните проблеми, върху които се гради той. В книгата си Мос посочва 6 от тях:
Прекомерно натоварване
Този фактор определено не е изненада за никой. Прекомерното работно натоварване играе водеща роля при бърнаута. Според данни на Световната здравна организация твърде дългите работни часове водят до повече от половин милион смъртни случаи годишно. Решаването на този проблем е най-вече в ръцете на работодателите, казва Мос, като тя предлага компаниите да „идентифицират неприоритетните задачи, за да могат служителите им да управляват по-добре своето натоварване“, както и да предлагат повече подкрепа на работниците под най-различни форми и да обмислят въвеждане на четиридневна работна седмица.
Възприемана липса на контрол
„Прочуванията показват, че автономността на работното място е важна за благосъстоянието на служителите, както и че микромениджмънта има особено демотивиращ ефект върху тях. Въпреки това много работодатели прибягват до стил на управление, при който наблюдават под лупа всяко действие на подчинените си, контролират работния им график и ги наказват за всяка погрешна стъпка“, казват от Greater Good Science Center, които са анализирали книгата на Мос.Когато предлагате на служителите си повече избор за това къде, кога и как да вършат работата си, вие има давате мощно оръжие в борбата с бърнаута.
Продължението четете в Мениджър Нюз
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари