Бебето е голямо, колкото круша
Снимка: Shutterstock
Растеж и развитие през 19-та седмица от бременността.
Обясняваме как се развива тялото ви през 19-та седмица от бременността и как расте вашето бебе, за да ви помогнем да разсеете всякакви съмнения и да продължите вашето 9-месечно приключение уверени и спокойни.
Снимка: Shutterstock
Размерът на вашето бебе тази седмица
Бебето ви вече е с големината на круша.
През тази седмица ушите и очите на бебето, все още затворени, вече са достигнали окончателното си местоположение в главата.
Започват да се образуват бебешките отпечатъци по върховете на пръстите и пъпната връв става все по-здрава и по-дебела, тъй като продължава да носи кръв и хранителни вещества към бебето.
В 19-та седмица от бременността то е с дължина приблизително 15,3 см от върха на главата до задните части и тежи приблизително 240 грама.
И е почти напълно оформено, а функционирането на органите му е в напреднал стадий.
Мозъкът и гръбначният му мозък продължават да се развиват и кожата му започва да се покрива с тънък слой мазнини, в допълнение към светлозащитния пух, лануго.
От тази седмица откриването на пола на бебето е много по-лесен, възможен, а резултатите - по-надеждни.
През 19-та седмица бебето започва да хълца, очите му правят спорадични движения под все още затворените клепачи и то никога не застава неподвижно.
Много бременни жени, особено при първа бременност, не усещат първите движения до 18-та или 20-та седмица, а дори и по-късно.
Ако все още не сте ги усетили, опитайте да отделите малко време и да се отпуснете, за да почувствате тялото си. Вероятно сте били много заети през целия ден и е напълно възможно да не сте усетили пулсирането. Легнете на една страна и задръжте ръката си върху корема, докато слушате музика, която харесвате силно. Почувствахте ли нещо, може би потръпване или пулсиране…?
Снимка: Shutterstock
Бебето на ултразвук през 19-та седмица
Ако искате да знаете приблизително как изглежда бебето, което очаквате, ви предлагаме тази снимка.
Как тялото ви се променя през 19-та седмица от бременността
В 19-та седмица от бременността краката започват да се подуват и могат да се появят разширени вени. Опитайте да не стоите дълго и да не ги кръстосвате или сгъвате, когато седите.
Вероятно сте променили и начина си на дишане: обемът на матката може да е повдигнал диафрагмата, което ви подтиква да дишате главно през гръдния кош.
Също така е възможно забележите намаляване на способността си да се концентрирате. Нивото на внимание и физическата издръжливост сякаш стават по-малки.
В този етап от бременността се увеличава вагиналното течение, което е бяло до жълто на цвят и по-плътно от обикновено. Това е нормално явление, наречено левкорея и е причинено от повишения кръвен поток във вагиналната лигавица. По същата причина вулвата придобива типичния лилав цвят, наречен признак на Чадуик, а големите и малките устни са по-обемни от нормалното.
Друг страничен ефект от увеличения обем на кръвта, е сърцебиенето. Това се среща и в случаите, когато бременната страда от анемия. Този симптом обикновено плаши бъдещите майки и понякога се налага кардиологичен преглед. Затова е добре в този период да се стремите да избягвате стресови ситуации.
Здравословни съвети през тази седмица
През тази седмица продължавайте да обръщате внимание на диетата си, която трябва да е разнообразна и балансирана. Консумирането на храни, богати на витамин Е, като салати и зеленолистни зеленчуци, ядки, авокадо, яйца и пшенични зародиши, може да намали риска бебето да развие алергии или астма.
Когато става въпрос за упражнения, водата е идеалната среда, защото ви позволява да се движите и да се чувствате по-леки. Освен в курс за бъдещи майки, във водата можете да правите някои упражнения и сами: бягане на място, упражнения за ръцете или движения като каране на колело, докато се придържате на повърхността с помощта на плувка. Всички те се изпълняват във вода, която едва стига до кръста, и ще ви помогнат да тонизирате ръцете и краката, както и да укрепите гърба и корема.
Между 19-та и 20-та седмица от бременността ще ви извикат за морфологичен ехограф, който се използва за оценка на структурата и биометрията на плода, както и за диагностициране на възможни аномалии в развитието. В случай, че се диагностицира малформация, несъвместима с живота, е възможно доброволно прекъсване на бременността с терапевтичен аборт, до 22-та седмица.
Този ултразвук дава възможност да се установи и пола на бебето.
По материали от Qui mamme
Спортът е важен не само за физическото развитие на децата, а и за интелектуалното.
Снимка: Shutterstock
Не само краставичките, но и маринатата, в която са били, е полезна за здравето.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари