Бебето е голямо, колкото маково семенце
Снимка: Shutterstock
Растеж и развитие през първата седмица от бременността.
Обясняваме как се развива тялото ви през първата седмица от бременността и как расте вашето бебе, за да ви помогнем да разсеете всякакви съмнения и да започнете вашето 9-месечно приключение уверени и спокойни.
Снимка: Shutterstock
Размерът на вашето бебе тази седмица
То всъщност все още не е бебе, а само мъничко зрънце с големината на маково семе.
През първата седмица от бременността все още е твърде рано да се потвърди, че сте бременна, тъй като са минали едва две или три седмици от последната ви менструация. Ембрионалното развитие все още не е започнало, въпреки че вашият организъм вече се е настроил да износи бебето. През тази седмица е съмнително някой от характерните симптоми на бременността да се прояви, но има дата, която трябва да остане в паметта ви и това е първият ден от последната ви менструация, тъй като именно тя се счита за първият ден от вашата бременност.
Въпреки че официално това е първата седмица от бременността, реалното зачеване ще настъпи едва две седмици по-късно, когато започва ембрионалното развитие, съвпадащо с периода на овулацията. През тези дни, които съвпадат с цикъла, мембраната на матката или ендометриума се генерира и се подготвя за бременност. Ако това не се случи, мембраната се счупва и настъпва менструация, която се различава по обем и продължителност при всяка жена.
През тази първа седмица хормоните също се настройват за овулация, която ще настъпи в края на втората седмица. Затова хипофизната жлеза (разположена в основата на мозъка) произвежда фоликулостимулиращ хормон, който стимулира развитието на фоликулите, съдържащи яйцеклетките в различните етапи на съзряване. Тези фоликули генерират естроген, който стимулира хипофизната жлеза да произведе лутеинизиращ хормон, отговорен за овулацията.
През тази първа седмица от бременността, въпреки че все още имат ниски нива, естрогенът и прогестеронът помагат на цервикалните мускули да се отпуснат, позволявайки на маточния канал да се отвори и лигавицата да стане по-течна, което от своя страна улеснява сперматозоидите да доплуват по-лесно до яйцеклетката, за да се случи зачеване и последващо ембрионално развитие.
Снимка: Shutterstock
Бебето на ултразвук през първата седмица
Все още няма да видите нищо, така че не се настройвайте за първа среща с вашето бебе. Вероятно дори не сте още заченали. Въпреки това искаме да ви предложим ултразвуково изображение на това как би изглеждала първата гестационна седмица, за да знаете какво точно се случва в утробата ви.
Как тялото ви се променя през първата седмица от бременността
През първата седмица може да почувствате някои типични промени, характерни за бременността: умора, сънливост, изострено обоняние, повишена чувствителност на гърдите, гадене и дори особености в настроението. Ще ги последват усещане за натиск в таза и бедрата или повишено желание за уриниране. Но съвсем слабо, така че може дори да не ги регистрирате. Но може да са съвсем отчетливи и ясни.
През следващите 40 седмици ви предстоят медицински прегледи и диагностични изследвания, затова се заредете с търпение и оставете притесненията и мислите за неприятни неща на заден плат. От вашата положителна настройка и отношение много зависи и доброто развитие на бъдещото ви бебе.
Какво да правите през първите няколко седмици
Като начало трябва да се подложите на медицински и гинекологичен преглед, още когато решите да планирате бременността си. Гинекологичният преглед обичайно включва ехография и изследвания на кръв и урина. Но при жени над 40-годишна възраст може лекарят да препоръча цитологично изследване и мамография, а в случаите под 16 години – и задължителна психологическа подкрепа.
Какви предпазни мерки трябва да вземете
В случай, че страдате от някое предишно заболяване, като диабет, хипертония, лупус, епилепсия, хипо или хипертиреоидизъм, рак или нещо друго, което изисква медицинско лечение, трябва да информирате съответния специалист за желанието си да забременеете, за да разберете дали има противопоказания и дали и как трябва да промените вида/дозите на лекарството, което приемате.
Съвети през първата седмица от бременността
Вече сте в първата седмица от бременността. Честито! Ето какво може да очаквате като препоръки от гинеколога си. Най-вероятно той ще ви назначи фолиева киселина, която е ключова добавка за ембрионалното и феталното развитие и за намаляване на риска от дефекти на невралната тръба, като спина бифида. Трябва също да се отбележи, че йодът насърчава развитието на мозъка на бебето, а витамин В е ключът към предотвратяването на грешки при овулация и имплантиране (В1), безплодие и спонтанен аборт (В2), както и за насърчаване на зачеването и правилното развитие на плода (В5 и В12) и образуването и нормалното функциониране на половите хормони (В6).
Здравословното хранене през бременността
Ако преди бременността ролята на диетата и навиците за здравословен начин на живот са били важни за вас, сега просто си представете, че има нов живот, който предстои да се оформи във вас. Ето защо е важно да бъдете изключително стриктни в онова, което ви каже лекарят, и също така да избягвате конкретни храни.
Такива са: непастьоризирани или неправилно обработени млечни продукти, които могат да причинят листериоза; някои риби и миди, които могат да съдържат живак - като риба меч, акула, морска и сладководна риба. В допълнение към това е препоръчително да се ограничи консумацията на синя риба - като риба тон, скумрия, сардина, както и на пъстърва. От първата седмица на бременността трябва да внимавате и за паразити, които биха ви причинили токсоплазмоза. Тя се предава чрез котешките изпражнения и недовареното говеждо, свинско или агнешко месо. А така също и за бактерии на салмонелата, намиращи се в пилешкото месо и яйцата.
Пушенето и алкохолът са абсолютно забранени. Добре е да знаете, че през първия триместър на бременността няма безопасни лекарства, които да си самоназначавате. Изключенията са тези, предписани ви от гинеколога или от лекуващия лекар (в случаите, които изброихме).
По материали от Qui mamme
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари