Всичко започва от мозъка, а не от половите жлези
За емоционалната мелница на тийнейджърските години казват, че е "работа на хормоните". Едва наскоро обаче учените откриха точния химически механизъм на "странните години", съобщава Обекти.бг.
Мнозина погрешно смятат, че всичко започва в половите жлези. Всъщност пубертетът се заражда в мозъка и оттам удря в слабините, момичешката гръд, момчешкия ларинкс.
Медици от Харвард и Питсбърг проследили как главният мозък подава ендокринен сигнал към хипофизната жлеза. Тя произвежда определени хормони, достигащи до яйчниците или тестисите.
Началото е с "целувка" - замесен е генът KiSS 1, който произвежда един вид протеин в хипоталамуса. Пубертетът връхлита, когато това вещество се свърже със своя рецептор, гена GPR54.
От медицинска гледна точка пубертетът означава рискове, особено ако е подранил или закъснял - и в двата случая основният проблем е пониженото самочувствие на страдащия.
Знаейки точната химия на тази възраст, медиците вече могат да се надяват на лекарства, които да успокояват иначе естествения процес. Засега се ползват само хормонални инжекции, но "целувката" Kiss 1 обещава разработката на ефективни хапчета.
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“