Какви са медицинските ползи от докосването
Снимка: Shutterstock
Твърдят, че съвременната традиция майката да прави масаж на бебето идва от Африка и Индия. Безспорно е едно – това е била една от най-древните форми на лечение.
Археологически данни – скални рисунки, съдове за съхранение на масла и разкопки доказват, че масажът се е прилагал от най-древни времена - от V век преди новата ера. Още Хипократ е казал, че "лекарят трябва да умее много неща, но да е особено сръчен в масажа“.
В Африка и Индия по традиция бебето е в близък контакт с майката - увито в шал до гърдите или на гърба ѝ през целия ден. А изкуството на масажа в Индия се предава от поколение на поколение. И бебетата се масажират всеки ден с орехово масло, което според индийците е особено полезно за кожата.
Масажът силно се препоръчва от съвременните педиатри. Защото той носи полза не само за бебето, но и за родителите.
Проучвания доказват многобройните медицински ползи от него. И нищо чудно. Защото първото сетиво, което се развива още в утробата, е на докосването – още през 8-ата гестационна седмица.
„Човешките същества не могат да оцелея без да се докосват. Това е базова нужда за развитието им“, обяснява известният антрополог д-р Ашли Монтагю в своята книга „Кожата и докосването – първият език, който учим“.
Масажът има благоприятно въздействие върху физическото състояние на бебето – той подпомага дишането, укрепва имунната система, изчиства кожата, стимулира храносмилането, засилва мускулния тонус и помага за по-лесно заспиване.
Докосването успокоява бебето
Техниките на масаж са лесни и се учат бързо. Важно е да ги усвоите и вие самите да правите масаж на своето бебе.
Ползите за него
1. Привързва се по-силно
Масажът е момент, в който вие си принадлежите най-силно. Сякаш светът около вас не съществува. Само вие и вашето бебе.
2. Стимулира го
Плавните движения стимулират цялото кръвообращение и лимфната система. Това помага на развитието и е от особена полза за вестибуларната система на бебето - най-вече помага за координация на движенията и за равновесието.
Той дава тласък на емоционалното и мозъчно развитие на бебето, допринася за правилното развитие на мускулите му и повишава защитните му сили.
3. Облекчава храносмилателната система
Масажът помага при колики, за освобождаване на газовете и при запек. Релаксът, който настъпва след процедурата, „вика“ съня, намалява тревожността, стреса и безпокойството на бебето.
Ползите за вас
Масажът се отразява добре и на родителите. С него те се научават да общуват по различен начин с бебето – използвайки езика на тялото. Те опознават неговите нужди и сами се освобождават от натрупаното през деня емоционално напрежение.
Докосването на бебешкото телце увеличава притока на хормони на щастието и най-вече на окситоцин, който помага на майката да върне душевното си равновесие и спокойствие.
Ако не знаете как и не сте успели да запомните „уроците“ от училището за бъдещи родители, следвайте съветите както е показано във видеото How To Massage A Newborn Baby.
Отделяйте по 20-30 минути на ден, но и да не успеете да направите цялата програма и 10 минути ще са достатъчни.
Веселина Мончева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари