Кои са причините и как да реагирате в такъв момент най-правилно
Снимка: Shutterstock
Кръвотечението от носа (епистаксис) е много често срещано явление при децата. Причините, които могат да го предизвикат, биват най-различни.
При всички случаи е добре да сте подготвени, за да не изпаднете в стрес при първата подобна проява. А и да знаете как да реагирате, за да помогнете по-най-бързия и правилен начин на малчугана. За него със сигурност е още по-стресиращо, така че внимавайте да не му предадете своята паника.
Кървенето от носа в повечето случаи не трябва да ви притеснява, тъй като отшумява сравнително бързо. То засяга главно деца на възраст между 2 и 10 години и въпреки че кръвта може да изглежда много, това не бива да ви плаши. Наистина са редки случаите, когато трябва да заведете детето на лекар по спешност.
Обикновено причините варират: от по-силно бръкване с пръстче в носа, което създава дразнене на все още крехките капиляри, до ниската влажност на околната среда. Кръвотечението рядко е свързано със сериозни здравословни проблеми.
Ето какво още е добре да знаете за това състояние.
Снимка: Shutterstock
Кои са основните причини за кървенето
Вътрешната стена на носа на децата е изпълнена с много крехки кръвоносни съдове, които лесно могат да се спукат, причинявайки кървене. Понякога е достатъчно малкото да си стисне по-силно носа, за да се спукат капилярите. Това може да се случи и при по-силно издухване на носа.
Има и други причини, които могат да провокират изтичането на кръв. Например: силна настинка, алергии, наличие на чуждо тяло в носа. Лошата влажност на околната среда също може да доведе до кървене, както и прекомерното излагане на слънце или топлина.
Травмата е друга причина, провокираща кървенето, като не е задължително тя да бъде фрактура на носната преграда. Кървене причиняват и някои лекарства (особено противовъзпалителни или спрейове за нос), по-силни физически усилия, стрес и дори запек.
За щастие това е симптом на по-сериозни здравословни проблеми в много редки случаи. Ако обаче се случва често и не може да бъде свързано с някой от изброените по-горе фактори, тогава е добре да се консултирате с лекар.
Какво да направите в случай на кървене
Най-важното е да запазите спокойствие и да успокоите детето, което може да бъде доста уплашено при вида на кръвта. Обяснете, че не е нещо сериозно и скоро ще свърши.
След това задръжте детето в седнало или изправено положение, като не му разрешавате да лежи. Накарайте го да наведе главата си леко напред, за да предотврати поглъщането или вдишването на кръвта, и задръжте меката част на ноздрите му между палеца и показалеца си за около десет минути.
След около десет минути проверете дали кръвта е спряла. Ако кървенето продължи, задръжте още десет минути. Поставянето на хладна кърпа или лед (не директно, а увит в кърпа) в основата на носа също помага.
Ако детето има кръв и в устата си, накарайте го да я изплюе, тъй като поглъщането й, може да провокира позиви за повръщане. След това му дайте да изпие нещо студено или да изяде нещо сладко, за да премахне аромата на кръвта. И се опитайте да го разсеете, за да се успокои напълно.
Не му позволявайте да приема топли напитки или храни, както и да се къпе с много топла вода, в продължение на 24 часа.
Снимка: Shutterstock
Какво не бива да правите
Не се паникьосвайте, бъдете максимално спокойни. Не позволявайте на детето да ляга или да накланя главата си много назад. Не пъхайте в носа памук или марля, за да спрете кръвта - просто задръжте с пръсти. И в никакъв случай не почиствайте носа с топла вода.
За да предотвратите епитаксиса, редовно овлажнявайте стаите и промивайте носа на детето с физиологичен разтвор. Избягвайте прекомерната употреба на назални спрейове и го научете да не си бърка в носа – освен нехигиенично и грозно, това може да провокира кървене.
В повечето случаи това състояние не налага отиването в спешно отделение. Но ако детето е под 2 години, стане странно бледо или изпадне в безсъзнание, задължително потърсете медицинска помощ.
По материали от Al Femminile
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари