Тази здравословна практика идва от Япония
Снимка: Shutterstock
Шинрин-йоку или горска баня означава да се потопите сред природата със спокойна и медитативна нагласа, за да възстановите баланса, да се преборите със стреса и депресията, да намалите кръвното налягане и да укрепите имунната система.
Тази здравословна практика идва от Япония и в САЩ е вече абсолютен хит. Особено полезна е за най-малките, тъй като им помага и за растежа, твърдят психолози.
Какви са ползите
Откритието е на японски учени, които установили, че буквалното „потапяне“ в гората, носи редица ползи за тялото и ума. По-конкретно:
- понижава нивата на хормона на стреса;
- намалява кръвното налягане;
- укрепва имунната система и дори има противораков ефект;
- рискът от депресия също спада;
- подобрява се креативността.
Освен това тези „бани“ стимулират и клетките, които спомагат за предотвратяване на болести. В едно от проучванията, мъжете, които в два дни от седмицата са правили разходки в гора, са показали 50% увеличение на активността на тези клетки. Става дума за вид бели кръвни телца, които помагат в борбата с инфекциите и рака.
Това се дължи на ефекта от монотерпените - ароматните вещества, отделяни от листата на дърветата, и фитонцидите - етеричните масла, присъстващи в дървесината, които имат противовъзпалителни, противоракови и редица ползи за мозъка.
Според д-р Филип Бар, специалист по интегрирана медицина в Университета Дюк, най-изненадващите резултати са свързани с повишаване на имунната система, а проучванията показват, че тази терапия поддържа добър баланс между профилактика и изцеление.
„Горските бани“ са много полезни и при деца с аутизъм, интелектуални затруднения, страдащи от депресия и други проблеми. „Те дават възможност да се изключите, да се отпуснете и да възстановите ума си и по този начин да укрепите естествените лечебни способности на тялото“, обяснява Клифорд.
Това не е просто разходка в гората
Разбира се, всеки може да се насочи към гората и да направи свое собствено шинрин-йоку. Но е добре да знае как точно да прави „горската баня“.
Баните в гората изискват нов поглед към природата и това ги отличава от обикновения трекинг, туризъм или планинско колоездене, където приключението и желанието да стигнете до определена дестинация са една от основните цели.
Тук просто трябва да се потопите в настоящето, да оставите утъпканата пътека и да се вмъкнете между дърветата. Правете паузи, отправяйте поглед нагоре, насладете се на зеленината на листата, докоснете кората на стволовете, намокрете краката си в горските потоци.
Бен Пейдж, сертифициран водач и основател на Shinrin Yoku Los Angeles, обяснява, че темпото на тези „бани“ трябва да бъде бавно и спокойно. Дори не е нужно да изминавате твърде дълго разстояние, стига да съумеете да се отпуснете максимално сред дърветата.
Много полезно е и да наблюдавате движенията на клоните, когато подухва лек ветрец, да проследите криволиченето на водата в малката рекичка, полета на водните кончета над езерото, надвисналите над потока върбови клони, шумоленето на листата, пътя на появилия се под падналите листа бръмбар…
И не пропускайте да походите боси по тревата или в потока, да седнете някъде на сянка и да подишате чистия въздух, без да говорите. На финала се почерпете с вкусен и здравословен пикник на открито.
По материали от Nostro figlio
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари