Бебето е голямо, колкото маслина
Снимка: Shutterstock
Растеж и развитие през седмата седмица от бременността.
Обясняваме как се развива тялото ви през седмата седмица от бременността и как расте вашето бебе, за да ви помогнем да разсеете всякакви съмнения и да продължите вашето 9-месечно приключение уверени и спокойни.
Снимка: Shutterstock
Размерът на вашето бебе тази седмица
Бебето ви вече е с големината на маслина.
Вече сте в седмата седмица от бременността! През следващите няколко седмици ембрионът ще започне да прилича все повече на истинско бебе.
Отговорни за развитието му ще бъдат три групи клетки: първата ще се грижи за образуването на кожата и нервната система; втората - за кръвоносните съдове и мускулите, а третата - за цялата храносмилателна система.
Не изглежда ли невероятно, че всичко това се случва вътре във вас?
През 7-та седмица от бременността ембрионът израства сериозно: в началото на седмицата той е с размери между 4 и 5 мм, измерено от главата до задните части, но до края на седмицата ще удвои дължината си, достигайки 12 или 13 мм!
През тази седмица ембрионът все още има много голяма глава в сравнение с останалата част от тялото, а сърцето му се е разделило на две вентрикули.
Белите дробове имат първичен бронх, който позволява на въздуха да преминава, мозъкът расте и е разделен на две полукълба, появяват се ноздрите и очните кухини.
Плацентата продължава процеса на стабилизиране, въпреки че все още не е готова да влезе в своята същинска роля.
През седмата седмица жизненоважните органи на ембриона, като белите дробове и червата, започват да се развиват, черният дроб стартира производството на кръвни клетки, а панкреасът започва да секретира инсулин.
Снимка: Shutterstock
Бебето на ултразвук през седмата седмица
Сега е моментът да видите едно изображение, което наистина започва да прилича на миниатюрно подобие на човече.
Как тялото ви се променя през седмата седмица от бременността
През тази седмица хормоналните промени могат да ви накарат да бъдете по-чувствителни, раздразнителни или избухливи.
Промените в настроението ви ще бъдат постоянни и вероятно понякога няма да успявате да ги разберете. Но бъдете спокойни – това е временно и ще се върнете отново към нормалното си състояние.
Колкото и ирационално да изглежда понякога, вие и вашият партньор ще трябва да положите усилия да общувате, да бъдете съпричастни и да се опитате да говорите за това как се чувствате. Такива моменти изпитват здравината на двойката и си струва да им обърнете по-специално внимание.
Друг симптом на бременността, който може да се появи през тази седмица, са киселините. Това е гастроезофагеален рефлукс, поради връщането на много кисели стомашни сокове в хранопровода, причинен от компресията, упражнявана от матката върху стомаха.
Не само това: увеличаването на релаксина и прогестерона не позволява перфектно затваряне на долния езофагеален сфинктер - клапата, която затваря прохода между стомаха и хранопровода. Рефлуксът зачестява по време на бременност, тъй като обемът на матката расте.
Жените с хиатусна херния обикновено изпитват тези симптоми по-рано и по-интензивно.
Във всеки случай е по-добре да избягвате пикантни храни и като цяло да не преяждате. По-полезно е да правите няколко хранения дневно, но в малки количества. А ако симптомите са твърде изострени, най-добре се консултирайте се с вашия гинеколог, който да ви препоръча прием на лекарство против киселини.
Здравословни съвети през тази седмица
В седмата седмица от бременността се прави първият ултразвук, при който ембрионът може да се види като бяла точка с биещо сърце в нея. Най-модерните ултразвукови апарати ще ви позволяват да видите сърцето в цвят и да чуете ударите му.
Добре е този ултразвук да се извърши вагинално, тъй като все още е рано да се види ембриона с коремен ултразвук.
Това е и седмицата, в която според календара на диагностичните изследвания и медицинските прегледи, обикновено се прави първият акушерски или гинекологичен преглед. При това посещение обикновено се отваря медицински картон за бременност, събира се цялата лична и семейна медицинска информация, както и предишна история: ще бъдете попитани дали вече сте имали бременности, раждане, аборти или извънматочна бременност.
Всички лоши навици, които трябва да се променят, като тютюнопушене и алкохол, както и възможни алергии към лекарства, също ще бъдат оценени от вашия гинеколог. Сега е моментът да поговорите за възможното съществуване на наследствени заболявания или малформации по майчина или бащина линия.
Наддаване на тегло по време на бременността
При първото посещение се измерват кръвното налягане и теглото, като е добре това да се прави при всеки следващ преглед. Нормално е да наддавате между 1 и 1,5 кг на месец по време на бременността. Но това е и строго индивидуално, така че не се притеснявайте, ако не попадате точно в тази графа.
По принцип на майките с нормален индекс на телесна маса (ИТМ) се препоръчва да наддадат между 9 и 14 кг, докато тези с наднормено тегло не трябва да надвишават 8 кг.
В този момент е много вероятно вие и вашият партньор да вземете едно от ключовите решения по време на бременност: кога да съобщите добрата новина на вашите роднини, близки, приятели, колеги. Това е много лично решение. Някои предпочитат да запазят бременността в тайна до края на третия месец, тъй като през първите 12 седмици се случват между 15 и 20% от спонтанните аборти.
Във всеки случай не е грешно да споделите новината с най-близките ви хора, с които бихте могли да поговорите и за евентуалните страхове, съмнения и дори възможността бременността да не продължи.
Добре е да информирате и прекия си ръководител в работата, за да е наясно с вашето състояние. Както и да се доверите на 1-2 колеги, които биха могли да ви се притекат на помощ по време на силно гадене или повръщане в тоалетната. Така ще бъдете много по-спокойни.
По материали от Qui mamme
Не само краставичките, но и маринатата, в която са били, е полезна за здравето.
Снимка: Shutterstock
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари