Бебето е голямо, колкото зелка
Снимка: Shutterstock
Растеж и развитие през 40-та седмица от бременността.
Обясняваме как се развива тялото ви през 40-та седмица от бременността и как расте вашето бебе, за да ви помогнем да разсеете всякакви съмнения и да родите вашето дете уверени и спокойни.
Снимка: Shutterstock
Размерът на вашето бебе тази седмица
Бебето ви вече е с големината на зелка.
Вече достигнахте 40-та седмица от бременността! Ако бебето все още не е родено, няма да отнеме много време, за да се появи на бял свят. Прекрасното пътешествие в утробата на мама приключи.
40-та седмица официално отбелязва края на бременността. Докато нервите и нетърпението продължават да завладяват вас и партньора ви, тялото ви продължава да се подготвя за раждането.
Пъпната връв вече е с почти същата дължина като вашето бебе.
Костите на черепа са разделени от мембрани, които им позволяват да се движат, така че главата му да премине по-лесно през родовия канал. Останалата част от неговия скелет се втвърдява по време на бременността чрез процеса на осификация.
Въпреки това, краищата на по-дългите кости и върховете на пръстите на ръцете и краката все още са направени от хрущял, който е необходим, за да продължат да растат, докато бебето се развива.
През 40-та седмица от бременността, макар стомахът на бебето да е напълно развит, ниските нива на киселина ще му позволят през първите месеци да може да поглъща само мляко.
След раждането съдържанието на киселина в стомаха нараства бързо, само за 24 часа, въпреки че няма да достигне нивата за възрастния до третия месец.
Поздравления, вие вече сте майка или сте на път да станете такава! Никога повече няма да бъдете същата, ще бъдете безкрайно по-богата и по-добра. Отсега нататък ще можете да проследявате растежа и развитието не на плода, който носите в себе си, а на вашето новородено дете.
Снимка: Shutterstock
Бебето на ултразвук през 40-та седмица
Ако все още не се е родило, няма да е далеч. А външният му вид е онова, което ще видите след раждането.
Как тялото ви се променя през 40-та седмица от бременността
В 40-та седмица от бременността тялото ви е повече от готово да роди. Трябва да обърнете внимание на всички сигнали, които ви дава, и на все по-ограничените движения на вашето бебе.
Скоро, когато започне раждането, мембраните на околоплодния мехур ще се спукат и течността, която досега защитаваше бебето, ще излезе или, както се казва, водите ви ще изтекат.
Малко след раждането други контракции ще отделят плацентата от стената на матката. Трябва да имате предвид, че въпреки очакваната дата за раждане, само 5% от бебетата се раждат на нея. От останалите 95%, 25% подраняват, а 75% може и да закъснеят до две седмици.
Всъщност до 42-та седмица от бременността лекарите не смятат раждането за „забавено“. В зависимост от болничната политика, между 41-ата и 42-та седмица, може да се предизвика раждане.
В 40-та обаче вашите страхове и несигурност ще се засилят, което е напълно нормално, тъй като всички сме склонни да се страхуваме от това, което ни е непознато. Оставете се да бъдете увлечени от инстинктите си – след като прегърнете бебето, ще получите отговор на всичките си въпроси и молби.
Може също да се страхувате при раждането, но не забравяйте, че повечето раждания протичат гладко и че повечето бебета се раждат здрави. Продължителността на раждането, от началото на дилатацията до същинското раждане, варира от жена до жена. Когато става въпрос за първо бебе, тъканите са по-устойчиви, така че е необходимо повече време и сила, за да се разшири матката.
При първото си раждане жената има период на дилатация от 12-14 часа, период на експулсия (бебето влиза в родовия канал) от 1-2 часа и период след раждане (раждане на плацентата) от 15-30 минути.
При следващи бременности периодът на дилатация е 6-8 часа; тази на експулсиране от 30-60 минути, а след раждането - от 10-20 минути.
Здравословни съвети през тази седмица
Ако сте насрочили раждане с цезарово сечение, най-вероятно ще го направите по-рано тази седмица, за да предотвратите неочакваното начало на раждането.
Има някои техники, за които се смята, че помагат по естествен път на бебето да се роди. Такъв е случаят със секса, тъй като простагландините в сперматозоидите могат да стимулират матката. Стимулацията на зърната по време на полов акт или самостоятелно, също може да освободи окситоцин, свързан с контракциите и узряването на шийката на матката. Ходенето и упражненията също могат да помогнат.
По материали от Qui mamme
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари