Бебето е голямо, колкото голяма тиквичка
Снимка: Shutterstock
Растеж и развитие през 34-та седмица от бременността.
Обясняваме как се развива тялото ви през 34-та седмица от бременността и как расте вашето бебе, за да ви помогнем да разсеете всякакви съмнения и да продължите вашето 9-месечно приключение уверени и спокойни.
Снимка: Shutterstock
Размерът на вашето бебе тази седмица
Бебето ви вече е с големината на голяма тиквичка.
Към 34-та седмица от бременността храносмилателните ензими на бебето вече са активни, така че ако се роди сега, червата му биха могли да преработят храната.
Слухът му е добре развит и започва да разпознава познати звуци, особено гласа на майка си.
Ако очаквате близнаци, датата на раждане може да е близо, тъй като малцина стигат до 37-та гестационна седмица.
В 34-та седмица от бременността бебето е с дължина около 44 см от върха на главата до петите и тежи приблизително 2 кг и 146 грама.
Развитието на неговите 5 сетива вече е повече от напреднало. Както в случая със слуха, с който разпознава познати или повтарящи се звуци. То също така трепва и се обръща към силни или внезапни шумове, които могат да причинят и ускоряване на сърдечната му честота.
Трябва да знаете, че 80% от енергийните нужди на детето се покриват от въглехидрати, особено под формата на глюкоза, а 20% от протеини. Мазнините, от друга страна, не се използват като източник на енергия, но пък са важни за растежа. Нуждите от минерали, витамини и калций се покриват от запасите и храната, която консумирате. Възможно е обаче нивата на желязо и фолиева киселина да са доста ниски по време на бременността, така че вашият лекар може да ви препоръча да приемате добавки.
През тази седмица бебето заема позицията, която ще има при раждането. Като цяло, към края на седмия месец от бременността, позицията с главата надолу е най-добрата и най-разпространена.
Въпреки това, може да има условия, които да наложат цезарово сечение: предлежание на лицето (което все още позволява естествено раждане), предлежание на челото (което поради по-големия диаметър, с който бебето се поставя в родовия канал, изисква цезарово сечение) и предлежание на рамото (също в този случай е необходимо цезарово сечение).
Снимка: Shutterstock
Бебето на ултразвук през 34-та седмица
Ако се чудите какво става в корема ви, може да се ориентирате по тази снимка.
Как тялото ви се променя през 34-та седмица от бременността
34-та седмица от бременността, както и следващите, могат да бъдат по-изтощителни от предишните, тъй като сега всички неразположения, които сте имали до момента, се проявяват с по-голям интензитет. Може да се чувствате по-уморени поради тежестта на тялото и да имате по-затруднено дишане, заради височината на матката, която притиска диафрагмата и белите дробове. Безсънието също е все по-често.
От тази седмица размерът на корема все повече се дължи на детето, поради прогресивното намаляване на нивото на околоплодната течност, която досега е помагала на белите дробове и червата на бебето да съзреят и която продължава да контролира температурата му, както и да му осигурява протеина, от който се нуждае.
В този етап количеството на околоплодната течност е достигнало максималното си ниво и плацентата почти е приключила да расте. Ефект от намаляващата течност и от факта, че бебето има все по-малко място в матката, са неговите ритници и движения, които стават все по-очевидни.
В тази фаза матката може да достигне до 14 см над пъпа и това кара чревните органи (черва черен дроб и далак) да се придвижат нагоре, което може да причини болка, натиск и парене в областта на ребрата. Тази картина е известна като интеркостална невралгия и се дължи на дразнене на нервите, разположени между ребрата. За да облекчите болката, може да приложите топлина в тази зона - с електрическо одеяло или грейка, в краен случай да вземете болкоуспокояващо, ако болката продължава и е силна.
Здравословни съвети през тази седмица
Пренаталните срещи с лекаря ви стават все по-чести. При тези срещи едно от нещата, които той винаги проверява, е рискът да страдате от прееклампсия (или гестоза), чиито тревожни признаци са високо кръвно налягане, наличие на протеини в урината или силно подуване, особено на лицето и/или глезените.
У дома не забравяйте да прилагате на практика техниките за дишане и релаксация, които сте научили в курса за подготовка за раждане или в часовете по йога или пилатес.
Отделяйте по няколко минути всеки ден, за да почувствате и се слеете със своето тяло и да дишате - това ще ви бъде от полза както през следващите седмици, така и в момента на раждането. Друго упражнение, което ще ви бъде много полезно, е да масажирате по пет минути на ден перинеалната област (разположена между влагалището и ануса) с масло, което може да намали риска от разкъсвания или евентуалната епизиотомия.
Ако очаквате близнаци, раждането е повече от вероятно да се случи сега. Всъщност в почти половината от случаите това става доста по-рано. При бременност с близнаци, има повишен риск от високо кръвно налягане, прееклампсия, гестационен диабет, плацентарна недостатъчност и преждевременно раждане. Но е вярно също така, че има жени, които раждат близнаци в 40-та седмица.
Ако, от друга страна, близнаците споделят обща плацента, е възможно едно от бебетата да не расте толкова добре, колкото другото. В този случай лекарят може да препоръча индуцирано раждане или цезарово сечение между 34-та и 37-та седмица.
По материали от Qui mamme
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари