Защо все повече родители избират да научат дали е момче или момиче чак след раждането
Бременност. Снимка: Shutterstock
До миналия век родителите нямаха привилегията да знаят какъв пол е бебето преди раждането му. В онези времена дали е момче или момиче е ставало ясно едва след като бебето се появявало на бял свят.
В днешно време има много начини да се знае, понякога и доста рано, какъв пол ще бъде детето.
За някои родители това е от изключително значение, за други е просто въпрос на любопитство. От чисто практична гледна точка, това помага да се подготвите по-добре за малкото човече, съобразявайки (най-вече цветово) необходимите за него вещи.
Прекалено крайно е решението да се прекъсва бременността, ако бебето не е от подходящия пол, макар че историята познава и такива случаи. За щастие – малко и все по-рядко.
Новата мода обаче гласи друго – нека полът на бебето бъде изненада. Подета от някои звезди, тя бързо се превърна в хит и бе последвана от много хора.
В крайна сметка очакването, гадаенето, предположенията, реденето на мъжки и женски имена, изненадата на финала, всичко това се оказа доста по-вълнуващо за бъдещите мами и татковци, които избраха именно този начин.
Във времето, когато само с един клик може да бъде научено и видяно толкова много, да се оставиш на неизвестността, е и своеобразно предизвикателство.
Но кой не обича предизвикателствата, особено когато носят такива позитивни емоции, твърдят психолози.
Според специалистите има много логика в такова решение. Родителите, които решат да не научат какъв пол е бебето, са всъщност много разбираеми.
От една страна е наистина трудно да останеш на тъмно за толкова дълъг период и за такава страхотна новина. От друга – това е обичане на сляпо, когато човек не може да свърже бебето в корема с лице или пол, но пък това прави любовта по-силна и някак по-истинска. Освен това цветовите стереотипи отдавна са минало, така че практичността на знаенето олеква и не оправдава с нищо научаването на пола предварително.
Нито извинението за избора на име е достатъчно силно. В крайна сметка едно и също име може много лесно да се трансформира в мъжко или женско според случая: Алекс/андър/андра, Виктор/ия, Никол/а и т.н.
Нежеланието да се научи пола по-рано обаче дава интересен избор на родителите да изживеят деветте месеца по начин, какъвто не им предлага съвременното технологично ежедневие, казват експертите.
Деси Тодорова по материали от Mamma pret a porter
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари