Прародителите имат огромна роля в света на приматите
Снимка: Shutterstock
Бабите (и дядовците) са извор на мъдрост, спокойствие и радост, на тях дължим някои от най-важните си първи уроци. Но само шепа живи същества – сред които човекът и някои други примати, като китовете и слоновете, имат баби, пише Upworthy.
Слоновете обикновено живеят в големи семейства: бебета, младежи и женски слонове. Те често се ръководят от най-възрастната женска, която има важна социална роля в семейството - толкова важна, че се оказва съществен фактор за оцеляването на този животински вид, констатира изследване, проведено от проф. Филис Лий.
„Беше неочаквано за нас - Не вярвахме, че ще открием положителна връзка между наличието на бабата и репродуктивния успех на дъщерите“, коментира изненадващото откритие проф. Лий.
За повечето животни, да си жив и да раждаш са неразривно свързани неща - могат да раждат до края на живота си. Това прави животни като слоновете, които могат да живеят дълго, след като спрат да се възпроизвеждат, доста рядко явление.
Причина за това е дълголетието на слоновете. Те могат да живеят до 70 години. Много животни изобщо не могат да доживеят да видят децата на децата си. Но дори да имат тази възможност, повечето други животни нямат специална връзка с децата си, когато те пораснат. При много видове можем да видим как майката и бабата се борят за ресурси, ако обитават едно и също място. Но изненадващото е, че слоновете се подкрепят.
Пълният текст можете да прочетете в Обекти.бг.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари