Колко сме уязвими на негативни внушения
Снимка: Shutterstock
Начинът, по който хората около нас реагират на емоционални събития - независимо дали става въпрос за положителни или отрицателни реакции - може да бъде заразен, особено ако самите ние сме в състояние на емоционална нестабилност, разказва Обекти.бг.
Нещо повече: в такива моменти можем да прихванем и повишения риск от депресия, която идва с негативните мисли, смятат учени. Те се позовават на проучване на 103 двойки студенти-първокурсници, които споделят една стая.
Анализът показва, че т.нар. „когнитивна уязвимост“ или тенденцията да мислите, че негативните събития са отражение на неспособността на даден човек, и че водят до още негативни неща, е съвсем истинска. Онези, при които конгитивната уязвимост е особено силна, са изложени на по-висок риск от това да развият депресия.
„Установихме, че когнитивната уязвимост на участниците до много голяма степен се влияе от хората, с които съжителстват“, се казва в статията в Журнала по клинична психология.
„Всички участници в изследването бяха избрани на случаен принцип и само след три месеца съвместен живот се появиха ясни признаци на заразния характер на мисленето“.
Студентите, при които конгитивната уязвимост се е повишила през трите месеца, развили два пъти по-сериозни симптоми на депресия през следващите шест месеца. Особено рискови са фактори като силни емоционални вълнения и големи промени в личния живот, които засилват уязвимостта ни от негативни внушения.
Изводът е един - внимавайте да не (се) заразите!
Източник: Live Science
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари