Защо има нужда от допълнително внимание и как да му го осигурим
Снимка: Getty
„Моят 8-годишен син постоянно изисква внимание. Не мога с нищо да се занимавам, когато той е у дома. Разбирам, че трябва да общувам с детето си, прекарвам време с него - четем заедно, гледаме анимационни филми. Но всичко си има граница. А преди това той не беше такъв: занимаваше се самостоятелно, не пречеше на никого. Какво му се случи?", пита разтревожена майка.
Ето отговора на Марина Судакова, детски психолог, дефектолог-логопед с професионален опит над 24 години.
Вариант 1: Родителите са виновни
Проблемът е, че не позволяваме на децата да бъдат самостоятелни. Най-вероятно корените на проблема са в ранна възраст, когато майката несъзнателно “привърза” детето към себе си, прекарвайки много време с него и върши всико вместо него.
Често такива майки по-късно подвързват тетрадки, пишат етикети, защото имат калиграфски почерк и искат всичко да е много красиво.
Хлапето вече е свикнало, изработило си е алгоритъм - щом майката е тук, тя е длъжна да се учудва и да се възхищава на успехите му, да оценява, да присъства.
То постепенно се превръща в деспот и тиранин, който не знае нищо, не е отговорен за нищо (в края на краищата родителите му винаги са правили всичко за него - събирали са портфолио, събуждали са го за училище, почиствали са стаята му). В резултат на това майката е принудена да живее живота на детето си, въпреки че има свой собствен живот.
Може да е дългоочаквано дете, на което всички се възхищавати хвалят от раждането. То отива на училище и се оказа, че не е най-важният и със сигурност не е единственият, както в семейството. Може би в колектива се чувства неоценен и му липсва внимание. Затова се обръща към майка си.
По правило така се държат деца, на които не им е било отказано нищо, те са били хвалени, те са били най-умните и най-успешните във всичко. Доката мама е била край тях.
Ако трябва да освободите време за вашия бизнес, трябва да кажете: „Чакай, скъпи, сега трябва да сготвя вечеря. И след половин час (тук можете да отидете до часовника и да покажете), когато голямата стрелка е тук, ще бъда свободна и и ще слушам с удоволствие това, което ми показваш. Междувременно играй или чети книга, или гледай анимационен филм. “
Трябва да започнете с 10-15 минути на ден, които да освободите за себе си.
Отначало се занимавайте с домакинство, готвене – неща, които са разбираеми за малко дете. Ако веднага кажете, че имате нужда от време за себе си, то няма да разбере.
Когато има някой друг вкъщи, кажете, че трябва да отидете до магазина. Може просто да излезете навън, да се разходите за 15-20 минути.
Ако детето почва да свиква, не трябва да отстъпвате. Придържайте се към избраната линия, за да не се върне всичко обратно. Ако се колебаете и отстъпвате, детето ще намери механизъм да ви манипулира и ще стане още по-капризно.
Вариант 2: на детето му липсва внимание
Може би докато е бил малък, синът ви е бил лишен от грижи вашето внимание и сега наваксва. Необходимо е да му обясните, че може да прекарва времето си сам - да играе, да прави домашни, да се разхожда, да ходи на уроци.
Не забравяйте да кажете, че го обичате.
Активният контакт е важен за децата, така че галете, прегръщайте, целувайте. Важно е детето да разбере колко е скъпо за майка си. Кажете „Ти си най-добрият ми, но не мога да играя с теб в момента“ и обяснете защо.
Ако детето е свикнало да бъде най-доброто и единственото и му е трудно да се адаптира в училище, трябва да му обясните, че е невъзможно да бъде перфектно във всичко и да бъде еднакво успешен във всичко. Хората се интересуват един от друг, защото всеки има различни хобита. Някой е по-добре запознат с коли, друг с динозаври или насекоми. Да правим грешки е нормално. Така трупаме опит и се учим.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари