Какво да кажат на детето (част II)
Снимка: Guliver / iStock
Родителите се развеждат. Те минават през тежък период в живота, а детето също страда. Мама и татко са заети с личната си болка, събират сили, за да стъпят на здрава почва и често не им остават сили и време да говорят с детето, да обсъждат неговите тревоги и преживявания. Те обаче трябва да намерят сили и време за някои базови неща.
В първата част психологът и семеен терапевт Татяна Орлова, която работи „Кризисен център за деца и родители“, даде няколко насоки за поведението на родителите към децата след развода.
Сега още по-конкретно тя обяснява какво да говорят.
Кажете им:
1. Децата не участват в развода. Развеждат се родителите, а не децата. Децата никога не се развеждат с родителите си и не ги губят, след като мама и татко се разделят.
2. Те винаги и по всяка време могат да се обаждат по телефон и да се виждат с мама/татко. В отношенията между тях и родителите всичко ще е както и преди. И майка/татко винаги ще подкрепя това общуване.
Уверете ги, че те нямат вина за това, което се е случило. Че в живота понякога се случва и така хората да се разделят, и да не искат повече да живея заедно. С това обаче животът не свършва.
Кога се налага да ограничите контакта на детето с бившия партньор
1. Имало е насилие (без значение какво точно) по отношение на детето.
2. Разразила се е информационна война от страна на партньора – с други думи той/тя включва детето в отношенията и непрекъснато нарушава установените правила на общуване.
3. Психично заболяване в остра форма на един от двамата.
3. Алкохолизъм, наркомания, която не в ремисия.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари