Това днес е по-важно от всякога
Снимка: Guliver / iStock
Не искате детето да вярва на всичко, което чете и чува. Искате да развие умения за критично мислене и най-вече да може само да оценява всяка ситуация.
Ако има нещо, на което ни научи технологичният свят, то е, че лъжливата информация може да се разпространява по-бързо от истинските факти. А това е обезпокоително.
Много деца и тийнейджъри прекарват голяма част от времето си онлайн, общувайки с приятели и четейки различни публикации в социалните мрежи.
Интернет е чудесно място за учене и забавления, но е пълен и с дезинформация.
Всяка майка иска детето ѝ да не вярва на всичко, което чете, иска да развие в него умения за критично мислене и най-вече да може самостоятелно да преценява. Това е жизненоважно умение, което всеки трябва да притежава.
Как, обясняват специалисти пред moms.com.
Медии
Според Psychology Today част от проблема е в огромното количество източници на информация и неумението на децата ни да се ориентират кои са „правилните“.
Много от медиите представят проблема еднопосочно, без това да означава, че информацията е фалшива. Просто може да не е цялата.
Поговорете за други възможни източници и научете детето да сравнява фактите.
Поддържайте диалог
Искаме децата ни да мислят самостоятелно, но това не изключва и пълноценна комуникация с връстниците. И тя носи голяма част от информацията и то от източник, на който детето вярва и се доверява. Затова е важно мама и татко да бъдат част от процеса. Ако почувстват, че детето им се интересува от определена история или събитие, е добре открито и честно да говорят с него. Вместо да го наставляват е добре да го попитат какво то мисли, че се е случило.
Нека разговорът тръгне оттам.
Откъде да започнем
Един от най-големите проблеми с интернет и социалните медии е, че има изобилие от информация, която хлапето е трудно да осмисли.
Ако сте го научили винаги да задава въпроси и да копае по-дълбоко, вие ще го насочите да търси и да проверява. Умение, което остава за цял живот.
Така то винаги ще поставя под въпрос това, което чува, и ще знае къде да търси информация, основана на доказателства.
Няма гаранция, че то няма да се окаже заблудено от прочетеното и неспособно да отстоява това, в което вярва. Но способността да мисли самостоятелно ще му помогне да види ситуацията от друга страна, ще му даде възможност да придобие нови познания за света.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари