Как родителите да го мотивират
Снимка: Getty
“Всяка сутрин започва със сълзи и вечното: „Не искам да ходя на детска градина!“ По пътя детето ми се успокоява, остава спокойно в градината, държи се нормално там, разбира се добре с учителите и с децата. Вечер се прибира щастливо. А на следващата сутрин драмата се повтаря. Какво да правя?", пита майка.
Ето отговора и съветите на психоложката Евгения Василева.
Родителите трябва да разберат причините, поради които детето не иска да ходи на детска градина.
Това може да е желанието му да гледа анимационни филмчета сутрин до вечер вкъщи или пък конфликтни отношения с децата в градината.
Като правило причините са разделени на две групи: „не искам“ и „не мога“.
Често детето не иска да ходи в градината, защото у дома може да играе, да се забавлява с мама и татко, да яде сладкиши, а в детската градина трябва да спазва общите правила и да слуша учителя.
Какво е важно
- Първо, важно е да се намерат аргументи, с които да мотивирате детето да посещава градината. Кажете му, че там ще намери нови приятели, учителите ще го научат на интересни игри и ще четат интересни книги, ще гледат театър... .
- Второ, винаги се опитвайте да въздействате чрез положителното: заедно помислете какво интересно се случва там.
Не използвайте заплахи и наставления от сорта на: „Трябва да ходиш на градина, дори да не искаш!“ Това е по-вероятно ще предизвика негативна реакция.
Как да реагираме на нежеланието на детето да ходи на детска градина
Ако сте сигурни, че нежеланието на детето да ходи на градина не е свързано с конфликти, запазете спокойствие, не реагирайте прекалено емоционално, нито показвайте раздразнението си.
Най-важното е да останете спокойни и да му помогнете да забрави негативните емоции.
Превключете вниманието му към случващото се в момента, задайте му въпрос, помолете го да направи нещо. Например, поканете го да избере играчка, която ще вземе със себе си в градината, попитайте го за времето и го помолете го да погледне през прозореца или нека помогне в стрешните приготовления.
Снимка: Getty
- Ако то не иска да ходи в детската градина, защото среща определени трудности: чувства се несигурно край другите деца, трудно му е да спазва дневния режи, да спи след обяд, говорете с възпитателите, за да разберете дали наистина изпитва трудности в ученето и развитието. И след това разработете съвместен план за преодоляване на тези дефицити.
- В предучилищна възраст детето се влияе силно от поведението на родителите. Започнете със себе си: излъчвайте положително отношение към градината. Покажете му, че се доверявате на учителя, че оценявате работата му и не се съмнявате в неговата компетентност.
- Много е важно за настроението на детето сутрин е родителите да се събуждат усмихнати, да са ентусиазирани и готови да го заведат на градината.
- Интересувайте се - нека детето ви разказва какво се случва в детската градина, насърчавайте го и поддържайте интерес.
- Попитайте го за нови и стари приятели, за дейности, за неговите емоции, постижения, за това, което е научило през деня. Така детето постепенно се разбере, че детската градина е интересна, забавна и вълнуваща.
Мона Василева
Шер и Грег Олман на обложка на албума им „Allman and Woman“ през 1977 г. в Лос Анджелис. Снимка: Getty
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари