Какво представляват, защо се получават и могат ли да бъдат предотвратени
Снимка: Guliver / Getty
Когато по време на бременност или при рязко напълняване кожата се разтегне, горният ѝ слой - епидермисът - става по-тънък, подкожната тъкан се разкъсва, а местата на микротравмите се заменят със съединителната тъкан. Така се появяват стриите.
Отначало са червеникави на цвят – под изтънената кожа се виждат кръвоносни съдове. След това, в резултат на нарушения приток на кръв, стриите стават бледи.
В допълнение към механичната причина за образуването на стрии, лекарите често посочват и хормоналнен. Повишеното нивото на прогестерон води до намаляване на синтеза на колаген, а именно той е отговорен за еластичността на кожата.
За щастие не всички бременни получават стрии. Освен това появата им може да бъде предотвратена. Те се появяват по-често при млади момичета, отколкото при по-възрастни. Експертите са склонни да обясняват това с незрялостта на хормоналния фон.
С повишен риск са:
- Жени с наднормено тегло и такива, които бързо качват килограми.
- Бъдещи майки, които имат слаби коремни мускули: кожата на корема в този случай се разтяга повече.
- Жени, които пушат – при тях синтезът на колаген се забавя, заради дефицита на кислород в кръвта.
- Бременни, чиито роднини са имали стрии: генетичният компонент е силно изразен.
- Бъдещи майки с ендокринни нарушения (например с диабет).
Какво може да направим
1. На пазара има много продукти, които поддържат еластичността на кожата и следователно намаляват риска от стрии. По-добре е да ги използвате от първите месеци на бременността. На опаковката на продукта трябва да е посочено, че е предназначен за бременни.
Снимка: Guliver / Getty
Можете да използвате зехтин или бадемово масло – те овлажняват добре кожата и поддържат нейната еластичност, защото съдържат витамин Е (въпреки че ефективността на маслото е по-ниска от тази крема).
2. Контрастният душ ще помогне за подобряване на кръвообращението в кожата, но за това трябва да получите разрешение от гинеколог. При риск от спонтанен аборт контрастният душ е строго забранен.
3. От голямо значение е правилното хранене. Важно е да избягвате внезапни скокове в теглото, защото в този случай стрии могат да се появят не само на корема, но и на бедрата.
Необходимо е да намалите консумацията на мазнини и брашно, да ядете достатъчно месни продукти и яйца (протеините са необходими за синтеза на колаген) и да включите в менюто растителни масла.
4. Когато правите физически упражнения, кръвоснабдяването на тъканите се подобрява. Говорим за специална гимнастика за бъдещи майки. Отново съветът е да се консултирате с вашия лекар.
5. След 22-ата седмици от бременността се препоръчва носенето на колан. Той поддържа растящия корем и в резултат на това разтягането на кожата се намалява.
А после какво?
Ако все пак по време на бременността се появят стрии, те няма да изчезнат след раждането. Постепенно от червеникави, те ще станат по-бледи, почти плътни или белезникави на цвят.
За борба със стрии се използват три вида козметични процедури:
1. При мезотерапията в увредената област на кожата се инжектират вещества, които стимулират производството на еластин и колаген.
2. Химическият пилинг премахва повърхностния слой на кожата и стимулира производството на колаген.
3. Лазерният ресърфейсинг премахва увредения слой на кожата, след което започва процесът на регенерация и растеж на нови клетки. Резултатът зависи от уменията на козметолога и от тежестта на стриите.
В повечето случаи е възможно щетите да се сведат до минимум, но е много трудно напълно да се отървете от стрии.
Ако планирате да имате повече деца, си струва да отложите процедурите за коригиране на стриите, тъй като при следващата бременност те ще се появят отново.
По материали на Paternts, Мона Василева
Шер и Грег Олман на обложка на албума им „Allman and Woman“ през 1977 г. в Лос Анджелис. Снимка: Getty
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари