Учени обясняват защо това се случва на 23 и на 69 години
Снимка: Shutterstock
Специалисти от Центъра по икономически показатели на Лондонската школа по икономика и политически науки успяха да определят така наречената „възраст на щастието“.
Според тях има два периода в живота, когато човек е обзет от истинско щастие.
За да стигнат до този извод учените анализирали данни от 23 хиляди човека на възраст 17-85 години. Като всеки попълнил анкета за своята удовлетвореност от живота. Освен това всеки от тях разказал как вижда живота си след 5 години. А след пет години всички отново били анкетирани.
Така учените установили, че в живота на човек от 20 до 70-годишна възраст щастието чертае особена U-образна линия.
През младостта се събужда очакване за щастлив живот, но с напредване на възрастта удовлетвореността значително намалява. Защото младият човек започва да осъзнава, че не всичко се случва така, както е очаквал.
Към 70-ата година пък започва да си дава сметка, че не е дооценил важни дреболии и прости радости. И неговата удовлетвореност от живота отново се повишава.
„Човек се чувства абсолютно щастлив на 23 и на 69 години“, твърдят изследователите.
Ето и обяснението им.
На 23 години човек все още няма сериозни задължения и животът му изглежда като безкрайно приключение.
А достигайки 69 години той получава доста свободно време, защото излиза в пенсия. Тогава напрежението и негативните натоварвания, свързани с професионалните изяви както и възпитанието на децата, са останали зад гърба му. Това в значителна степен допринася за по-позитивното отношение към света и към оценката за лично щастие и удовлетвореност.
Източник: medikforum.ru, адаптаця Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари