10 съвета към родители, които се тревожат от успеха на децата си
Снимка: Guliver / iStock
Детето е завършило първи клас, но родители се тревожни, че не е сред отличниците. Защото, малките ученици, макар и да не получават бележки, на практика също са оценявани. И ,ако детето изостава, родителите естествено се тревожат.
Ето съветите на невропсихолога Александра Соболева, която изучава връзката между поведението на детето и развитието на мозъка. Тя дава 10 насоки за работа на родителите, които могат да им помогнат на време да реагират, ако още в началното училище детето срещни затруднения.
Един от най-важните социални фактори за развитие на детето е играта. Тя влияе на формирането на много психични функции, а това значи и на поведението му. А в по-далечна перспектива и на способността за обучение.
Преди да е тръгнало на училище, детето трябва да играе, да тича, да бъде активно, а не да стои и да се занимава с усвояване на чужд език или математика.
Ако хлапето премине правилно през игровия етап, по-нататък невропсихологичните проблеми ще са по-малко в сравнение с тези деца, които са били ограничавани или лишени от игри.
Родителите, които са убедени, че детето им „има право“ да се развива така, както му е удобно, не винаги са прави. Такава позиция може да им попречи навреме да реагират и да вземат мерки.
За съжаление те не винаги отговорят на възможностите на децата от предучилищна възраст.
Невропсихолозите смятат, че за тези малчугани фонетиката, безгрешното писане и бързото четене не са така важни. Много по-важно е да разбират.
Проблемното дете може да се учи добре, ако в къщи и в училище за него е създадена добра атмосфера.
Например – масаж или контрастен душ. Това са последователни обливания с топла и студена вода.
Режимът на хранене е особено важен за правилното невро-психологично развитие на детето.
Част от стаята задължително трябва да е пригодена за работа на ученика. И то така, че да го настройва за работа.
Мама и татко трябва да следят и да контролират как детето се справя със задачите в училище. Това важи с особена сила за най-малките.
Добре е родители и деца да четат заедно, на глас като се редуват. Книгата винаги ще е опора и приятел на детето.
На хлапето му е нужна похвала, за да се чувства уверено в себе си.
Игрите в забавна и весела форма помагат на детето да компенсира навици, които е пропуснало да усвои.
Има образователни игри, които са важен елемент от развитието и помагат за решаване на някои невропсихологисеки проблеми.
Текст: chips-journal.ru, превод Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари