Един паметник, един храм, една картина в Божурище

Десетокласникът Ивайло Ивайлов в "Работилница за репортери"

02 Април 2017 г.

Материалът е изготвен от Ивайло Ивайлов, ученик в 10 клас, СУ „Летец Христо Топракчиев", Божурище за ученическия проект на Еспресо Медия "Работилница за репортери 2017 – Разкажи за твоята България".

Сред сенките на високи борове, в град Божурище се издига красива сграда в бароков стил, със стогодишна история – това е Народно читалище „Христо Ботев 1934”.

Сградата, в която се помещава, е построена през далечната 1919 г., малко след основаването на летището в Божурище – първото летище в България и най-старото национално летище, запазено в Европейския съюз. Нуждата на висшите офицери от военно-въздушните сили от подслон и развлечение е предпоставка за построяването на сградата и използването й като общежитие и военен клуб-казино. По-късно изпълнява функциите на стол и жилище за служителите от военния завод в гр. Божурище.

През 80-те години сградата е в много лошо състояние и ръководството на завода решава тя да бъде разрушена. По инициатива на гражданите от общината и генерал Славчо Трънски, участник във Втората световна война, тя е дарена безвъзмездно за ползване като читалище и с държавни средства е направен ремонт и са възстановени бароковите елементи.

Основателите на читалището – Георги Апостолов, Димитър Петров, Георги Шопов, Кръстан Стоичков, Първан Пазов и др., са хора, които не ги свързва нищо друго, освен една единствена обща черта в облика им, а именно големите сърца и искреното желание чрез дискретни, постоянни и нерядко струващи им доста усилия и време действия, да спомогнат за бъдещето на съвременниците си и техните наследници и да опитат да им дадат нови духовни хоризонти.

В 80-годишната история на читалището, то е център на разнообразни обществени и културни дейности. Основното читалищно направление за работа е библиотечната дейност. Библиотеката разполага с над 15 хиляди библиотечни документа от различно естество и е посещавана около 7000 пъти годишно.

Снимка: авторът

Също така към Народно читалище „Христо Ботев 1934” има 14 самодейни колектива към школите камерен хор, вокална група, детска певческа група, танцов състав и др., които активно вземат участие във всяко честване или концерт.

През 2014 г., когато читалището празнува своята 80-та годишнина, успешно завършва основният ремонт на сградата по проект „Повишаване на устойчивото социално-икономическо развитие на общините Божурище и Сурдулица чрез подобряване на общинската културна инфраструктура” по Програма за трансгранично сътрудничество. Така в началото на 2015 г. читалището отваря вратите си за посетители и отбелязва празника с тържествен концерт, на който се изявяват участници и от другата страна, одобрена по проекта – Сърбия.

Настоятелството на Народно читалище „Христо Ботев 1934” си е поставило за цел вратите да са отворени от рано сутрин до късно вечер, за да имат възможност всички жители на общината – и малки, и големи, да го посетят, за да може сградата непрестанно да бъде пълна с живот и творчество.

Ваня Аризанова, секретар на читалището, споделя за работата си:

„Читалището за мен е не просто месторабота, а кауза, мисия – то изпълва и осмисля битието ми. Предполагам, че такъв отговор ще получиш от почти всички, които работят в читалище. Благодарна съм на съдбата за това, че мога да си позволя да работя в читалище, да приемам ежедневните предизвикателства, пред които ме изправя професията ми, да пробвам нови неща, да реализирам идеи.”

А за трудностите, пред които времето е изправяло целия екип на читалището и настоятелството, госпожа Аризанова казва:

„Трудностите в работата са свързани най-вече с това, че не се отделят достатъчно пари за култура в държавата, а за читалищата те никога не стигат – за поддръжка и отопление на сградата, за инициативи и събития, за нови книги, за минималните заплати и осигуровки на хората, за транспорт и участие на самодейните колективи във фестивали и т.н. Добре е, че българите сме изобретателни и находчиви и не се предаваме лесно. Добре е и че обществото ни все още има нужда от тази институция, успяла да съчетае модерността в консерватизма на традициите.”

Читалищата не са типични исторически паметници, но са уникална институция за България, без аналог в европейската и световната култура. Те са чудо на възрожденската епоха - огнища на просветна и културна дейност, целяща да съхранява, поощрява и развива традициите и ценностите на българина. Тези обществени институции са това, с което се отличава страната ни и допринасят за изграждането на нейната уникална идентичност. Те са живата връзка между миналото, настоящето и бъдещето на културния живот и традициите в България. Затова нека ги ценим и пазим. Има смисъл!

Ексклузивен телевизионен медиен партньор:  Българската национална телевизия

Медийни партньори: BULGARIA ON AIR, b2b Мedia, сп. Мениджър, noviteroditeli.bg; Obekti.bg, ИА Кросс. 

Партньори: 360 Creative, Автошкола Василеви

Още от Образование

Дете, което е затрупано с играчки. Снимка: Shutterstock

Колкото по-малко играчки, толкова по-креативна е играта

Снимка: Фондация на бизнеса за образованието

Кариерно ориентиране за младежи и родители

Най нови

Майка и баща целуват бебето си. Снимка: Shutterstock

Щастливата Натали Трифонова. Снимка: Instagram

Дете, което се страхува от лекаря. Снимка: Shutterstock

 

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Майка и баща целуват бебето си. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Тънките нишки на дълбоката привързаност

Кога и как се изгражда силната връзка дете-родител

Щастливата Натали Трифонова. Снимка: Instagram

Заедно

Натали Трифонова от сцената: Ще ставам майка

Чаровната синоптичка чака син

Дете, което се страхува от лекаря. Снимка: Shutterstock

 

Здраве

Детето се страхува от лекаря

Как хитро да преборим страховете му

Петя Дикова, Илиян Любомиров, Александър и Илиян . Снимка: Instagram

 

Заедно

Синът на Петя Дикова и Илиян Любомиров стана на 6

Поиска за рождения си ден подарък: не играчка, а екстремно изживяване

Кафе, разтворена книга и букет от люляк. Снимка: Shutterstock

Млади родители се радват на бебето. Снимка: Shutterstock

Здраве на семейството

Наслаждавай се всяка минута на майчинството

Какво не е наред с този съвети защо психолозите го опредерят като "токсична позитивност"

Майка дъжи в ръце бебе. Снимка: Shutterstock

Здраве

Ръцете и краката на бебето са студени, а главичката – гореща

Не винаги това означава, че има температура, паниката е излишна

Колин Фарел. Снимка: Getty

Заедно

Колин Фарел търси интернат за сина си, който е инвалид

Момчето е родено с рядко генетично увреждане, което се влошава

Жена, която глади с дете на ръце. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Дефицит на време: Когато 24 часа не стигат

4 ефективни начина да си освободите пространство за повече възможности
-->