МОН: Анализ на резултатите от него ще помогне на образователния процес
Снимка: Guliver / iStock
6000 петокласници се явяват на външно оценяване по география и икономика в 215 училища в страната, избрани на случаен принцип.
Изпитът започва в 10.00 ч. за учениците от първа смяна и в 13.00 ч. за децата, които са на училище следобед. Продължителността е 50 минути, съобразена с възрастовите особености на децата.
Тестът включва 25 задачи, от които 18 са с избираем отговор и седем със свободен, съобщава пресцентърът на министерството на образованието и науката.
Основната цел на външното оценяване е да се установи какви знания са усвоени, дали учениците разбират материала и дали могат да приложат наученото.
Друга цел е мониторинг на образователния процес, за да бъдат приложени мерки за подобряване качеството на образованието. На база на резултатите от този изпит специалисти от МОН ще анализират до каква степен децата покриват очакванията от обучението по география и икономика, определени в новата учебна програма за пети клас. Няма да се правят съпоставки на ниво регион, училище, отделен клас или ученик.
Децата няма да получават текущи оценки, които да бъдат вписани в бележниците им. Анализът на резултатите ще цели да разкрие връзката между обема на учебното съдържание и образователните изисквания на новата учебна програма.
Изследването е разработено от Център за оценяване в предучилищното и училищното образование, МОН и Асоциацията на професионалните географи и регионалисти.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари