А да размишляваш и да не учиш е опасно. Правила за възпитание от учителя на 10 000 поколения
Снимка: Shutterstock
Учител на 10 000 поколения – така китайците наричат мъдреца Кун Фудзъ (Наричаме го Конфуций според латинския прочит на името му).
Той е живял преди повече от 2500 години, но и днес повече от всякога неговите прозрения ни помагат да осмислим реалността и да живеем по-добре. Неговата мъдрост, фокусирана върху морала, справедливостта и равенството, е непреходна и житейските му препоръки са ценни и в съвременния свят.
Не, той не е оставил ясни инструкции към родителите как да се държат с децата си, но е описал какви трябва да бъдат синовете и дъщерите, когато пораснат.
Детето е бъдещият идеален гражданин - Конфуций се ражда в средата на VI в. преди нашата ера и отначало е бил чиновник, а после е започнал да преподава. Известно е, че е имал две деца – момче и момиче.
„Идеалният възрастен“, според него, следва правила, изпълнява своя дълг, ерудиран е, скромен, във всичко се ръководи от умереността, в мислите и делата си се стреми към добрина. Главното в неговата система на възпитание е да израсне полезен член на обществото, който да се впише в съществуващия социум. При това възрастните не само служат за личен пример на децата, а и израстват като личности.
Трябва да има ред във всичко - Човек е длъжен да разбира своето място в света и добросъвестно да изпълнява своите задължения. „Господарят трябва да бъде господар, сановникът – сановник, бащата – баща, синът - син“, наставлявал Конфуций.
„Съобразявайте се с нормите на поведение“ – това е едно от неговите главни правила. Нравствените ценности, както казвал той, трябва да вземат връх над материалните, а дългът трябва да се изпълнява винаги: „Да знаеш своите задължения и да не ги изпълняваш – това е липса на мъжество.“
В думите трябва да има също ред, както и в делата: „Съвършеният мъж трябва да се срамува, когато думите му превъзхождат неговите постъпки.“
Винаги мисли за бъдещето - Занимавай се с всекидневните задачи, но не забравяй за бъдещето – „Ако човек не мисли надалеч, той непременно ще се сблъска с неприятности наблизо“, казвал философът.
А когато си поставяш далечни цели, въоръжи се с търпение и работи добросъвестно ден след ден: „Нетърпеливостта в малките неща може да провали големите планове.“
В обучението не съществуват различия - Така мислел Конфуций, макар че в Китай по онова време се е смятало, че на момичетата им е достатъчно основно образование и умения в домакинството.
Необходимо е да се учим от мъдрите предци – това е препоръчвал не за овладяване на конкретни знания, а за вникване в моралните уроци.
„Четете, за да придобиете широки познания. Съобразявайте се с належащите норми на поведения и тогава няма да се отклонявате от правилния път“, учел Конфуций. При това според него не бива просто да се чете и заучава прочитаното: „Да учиш и да не мислиш е празна работа. Да размишляваш и да не учиш е опасно начинание.“
Не прави на другите това, което не искаш да ти правят на теб - Попитали Конфуций: „Има ли дума, която може да бъде ръководна през целия живот?“ Неговият отговор: „Това е взаимното уважение – това, което не искаш за себе си, не го прави на другите.“
Продължавай напред. „Няма значение колко бавно се движиш и колко дълго вървиш. Важното е да не спираш, защото ако следваш правилния път, накрая ще постигнеш желаната цел.“
Почитай по-възрастните - Народът уважава управлението си и му се подчинява - този принцип според философа действа и в обществото, и в отделното семейство. „Когато децата са вкъщи, са длъжни да бъдат почтителни към родителите си. Когато излязат от дома, са длъжни да се държат уважително към по-възрастните“, повелявал той.
Какво е почтителното отношение към родителите? „Почтителното отношение към родителите е когато майката и бащата са тъжни само, ако детето им е болно.“
Верността и доверието са над всичко - Конфуций много внимавал какви хора са в неговото обкръжение. „Три типа приятели са полезни и три типа приятели са вредни. Полезните приятели са прями, верни и ерудирани. Вредните приятели са ласкатели, коварни и подли.“
Избягвай празните приказки - "Когато се чувстваш зле, слушай природата. Тишината успокоява по-добре, отколкото милиони ненужни думи!" Той твърдял, че трябва да се избягват тези хора, които говорят празни приказки – и изисквал съобразителност във всичко, дори в обикновения разговор. „Търси приятели, с които вървите в една и съща посока. Обгради се с хора с огън в сърцето.“
Работи над грешките си - „Не се срамувайте да поправяте своите грешки, празнувайте грешките си“, казвал той и обяснявал: „Грешка ще бъде, ако грешката не бъде поправена. И винаги мислете за последствията“
Лесно е да мразим, трудно е да обичаме – „Всичко добро е трудно за постигане. Много по-лесно е да се получи нещо лошо, защото отрицателната енергия се изпраща по-лесно. Любовта, прошката и щедростта изискват много сърце, много ум и много усилия.“
Мисли за последствията – „Винаги мисли за последствията, особено, когато си ядосан. Винаги помни, че трябва да запазваш самообладание и да мислиш какво ще стане после.“
Марина Атанасова по материали на deti.mail.ru
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари