Социалната драма "Денят на бащата" е по истински случаи
Снимка: Guliver / iStock
Снимачният процес на нов сериен филм със заглавие "Денят на бащата" стартира през септември, а кастингът за социалната драма, базирана на истински случаи започна вчера. Продуцент на сериала е Българската национална телевизия, която обяви, че творбата разглежда болезнен, общественозначим проблем, а именно разводът.
В шест епизода, които ще бъдат готови до края на тази година, ще бъде разказана историята на разпадащо се семейство и болезнените последствия, с които един развод бележи живота на родителите и техните деца.
Темата е изключително актуална, заради прогресиращия брой разводи както в България, така и в Европа. Тя обхваща редица проблеми, свързани с отчуждението, раздялата, травматичното детство, негласната практика бащите да бъдат лишавани от право на попечителство, обясняват от БНТ.
„Денят на бащата“ е класиран на първо място на последната конкурсна сесия на БНТ за подбор на сериали, печелейки със силата на своята история и обществената значимост на поставените въпроси. Филмовият проект се реализира от изпълнителния продуцент Мартичка Божилова („Агитпроп“ ООД), сценаристите Теодора Маркова и Георги Иванов, познати с работата си в криминалната поредица „Под прикритие“ и режисьорът Павел Веснаков, носител на международни фестивални награди и с доказан опит в телевизионните сериали.
Проектът „Денят на бащата“ вече спечели грант по програма „Медия-Европа“ и бе селектиран за представяне в престижния преглед на световната продукция на сериали „Serie Series“ във Фонтенбло (Франция) в края на месец юни и за пазара на фестивала във Венеция през есента.
„Сериалът привлече вниманието на европейските филмови среди още на продукционно ниво. И е поредният проект на БНТ, който показва, че българската телевизионна продукция е конкурентна на международния пазар. Обществената телевизия гарантира стандарта на своите продукции чрез политиката, която води във филмопроизводството. Програмната ни политика е да се гарантира жанровото разнообразие на продуцираните сериали.
Ако "Под прикритие" е криминална драма, то "Четвърта власт" е политически трилър. "На границата" е исторически сериал, екранизация по разките на Йовков, а сега имаме социална драма. Това се оказа успешен подход", заяви програмният директор на БНТ1 Севда Шишманова.
„Търсим много драматични, силни актьори, направо бих казала най-силните в момента, които може да има на българския пазар“, каза изпълнителният продуцент Мартичка Божилова в сутрешния блок на БНТ1 „Денят започва с култура“.
Според международно проучване, 80% от жените са били подложени на сексуален тормоз в обществени пространства поне веднъж в живота си.
Снимка: Stand Up
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари