Първата българска приказка, в която главният герой е осиновено дете, излиза на книжния пазар
Снимка: Издателство „Така започна всичко“
Първата книжка – приказка, в която главният герой е осиновено дете, излиза на книжния пазар на 16 октомври. Тя се казва „Така започва всичко“ и е вдъхновена от реалната история на семейство с осиновено дете. Създадена е, за да помогне на родителите да разкажат на детето си истината за неговия произход и историята на тяхното семейство. Приказката е полезна и на всички деца, за да приемат осиновяването като част от случващото се около тях и да се отнасят с толерантност към различните житейски истории.
Авторският тандем Мариана Кръстева и Димитра Мирчева издава книгата с подкрепата на Българска асоциация на осиновените и осиновителите, а в последствие и с финансовата помощ на Национален фонд „Култура“. Това е първият проект на издателството им „Така започна всичко“, създадено за „книжки извън рамките“, какъвто е светът на децата. Той се ражда от семейната история на съавторката и илюстраторка Мариана Кръстева и описва първообраза на тяхното осиновено момиченце.
Снимка: Издателство „Така започна всичко“
Приказката предлага метафоричен прочит на осиновяването така, че да не говори пряко и назидателно, а да изгражда разбиране в децата към приятелите, които са осиновени. Текстът в историята на „Така започна всичко“ е консултиран с детски психолог. През целия процес на създаване книгата е дискутирана и с Българската асоциация на осиновените и осиновителите. Всъщност, в приказката думата „осиновяване“ липсва.
От Българска асоциация на осиновените и осиновителите приветстват идеята за книга, която да подпомогне диалога между деца и родители и да ги улесни в общуването. Според тях е време да се вдигне завесата над осиновяването както в обществото, така и в семейната среда. Изследванията в световен план доказват, че колкото по-рано едно дете научи, че е осиновено, толкова по-пълноценно израства и има по-висока самооценка и разбиране за семейство и любов. Въпреки това, в България темата за осиновяването е пренебрегвана и в много случаи остава тема – табу. Тя се изчерпва с бюрократични проблеми и сложни процедури, но отвъд остава психологическата подкрепа за родители и деца. България е единствената страна в Европейския съюз, в която със закон е ограничен достъпът до делата по осиновяване и съответно до информация за биологичния произход.
Тази година рекорден брой регистрирани участници се включиха в инициативата.
Снимка: фондация „Детски книги“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари