„Алегра Фестивал и Академия“ ще пробуди интереса на най-малките, а на големите ще достави истинска наслада
Снимка: Фондация Алегра
2022-а е годината, в която светът отбелязва 140 години от рождението на гениалния руски композитор Игор Стравински (1882-1971). Това е и причината организаторите на осмото издание на „Алегра Фестивал и Академия“ да зарадват почитателите на класическата музика с няколко наистина изключителни концерта. А още по-хубавото – концертите в зала „България“ са чудесна идея възрастните да запознаят децата с хубавата музика.
Признат за един от най-талантливите ученици на големия руски композитор Николай Римски – Корсаков, Стравински е на път да завърши образованието си като юрист, подкрепян от своя баща и съветван от самия Корсаков да не се обвързва академично с таланта си. Противоречив, скандален и непризнаващ ограничения в музиката, Стравински изправя на крака публиката в парижкия театър „Шанз Елизе“ на 29 май 1913 г., когато е премиерата на балета „Пролетно тайнство“ и поставя началото на нова ера в музиката.
Между 15 и 22 юли 2022 г. почитателите на класическата музика ще имат възможност преживеят истински празник с щедро надарени и високо школувани музиканти от актуалния артистичен елит. Сред шестте концерта, включени в официалната програма на фестивала, се открояват два, в които присъства яркия характер и музикален талант на Игор Стравински.
На откриващия фестивала концерт на 15 юли 2022 г. многоликият инструменталист Сергей Малов ще изпълни заедно с Фестивален оркестър Алегра един от най-откровено романтичните и страстни концерти за цигулка - Концерт №3 на Камий Сен-Санс. В програмата са още увертюра към приказната опера „Оберон“ от К. М. фон Вебер и пъстрата сюита „Пулчинела“ на Перголези/Стравински. Диригент е Никола Паске.
На 22 юли 2022 г. Фестивалният оркестър Алегра заедно с покоряващо виртуозния унгарец Ласло Феньо ще представят Вариации по тема „Рококо“, Op.33 на П. И. Чайковски под прецизната палка на Йоханес Шлефли. В програмата още - Увертюрата към операта „Силата на съдбата“ на Джузепе Верди и балетна сюита „Жар–птица“ на Игор Стравински.
Повече детайли за фестивалната концертна програма и за академия Алегра, може да намерите на официалния сайт на фестивала.
Това е разказ за вярност, доблест и приятелство, който отеква силно и днес.
Снимка: Драматично-куклен театър „Васил Друмев“ - Шумен
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари