Някои са влезли в ежедневния ни живот именно от литературата
Книга. Снимка: Shutterstock
Историята на произхода на много думи е тайна, която буди нестихващо любопитство. Но някои от тях са влезли в ежедневната реч, благодарение на литературни произведения.
Той нарича така остров в едноименната си книга, написана през 1516 година.
Думата се появява за пръв път в романа му „Невромантик“. С него той обозначава „графическото представяне на данни, съхраняващи се във всеки компютър, включително и в общочовешката мрежа“.
Милтън „сглобява“ тази дума в романа си „Изгубеният рай“ от гръцкия корен „пан“ (б.р. всичко) и „демон“ (б.р. „демон, дух“), за да нарече с него столицата на ада.
С тази дума Набоков обозначава сексуално привлекателна подрастваща девойки. Влиза в активния речник на човечеството благодарение на романа му „Лолита“.
Лилипути нарича авторът на романа „Приключенията на Гъливер“ миниатюрните жители на измислена страна, в която Гъливер попада след корабокрушение.
Чешкият драматург е първият, който използва думата „побот“ в пиесата си „R.U.R“. Смисълът й от чешки е „работник", „работещ“
Думата става крилата след излизането на романа „Тъй рече Заратустра“
Това е името на една от най-известните търсачки днес, но за първи път се появява още през XVIII в. в „Пътешествията на Гъливер“, където с нея се обозначава племе човекоподобни същества.
Най-ранните споменавания на думата ни препращат към романа на Скот „Айвънхоу“ - тогава, фрилансъри наричали наемните рицари
Думата е измислена от руския лирик Игор Северянин
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари