5 научни факти за ползата
Илюстрация: Guliver / iStock
„За да порасне на детето му е нужно едно село хора“ - тази народна мъдрост илюстрира добре теорията за привързването на канадския психотерапевт Гордън Нюфелд. Според специалиста, колкото повече загрижени възрастни има около хлапето, толкова по-спокойно и по-уверено израства то. В така нареченото „дърво на привързаността“ освен мама и татко, трябва да има и други – близки, роднини, приятели на семейството, твърди Нюфелд.
Това обаче не е единствената причина общуването с баба и дядо да е толкова полезно и важно.
Ето още 5 научни доказателства за взаимната полза.
1. Детето винаги ще има допълнителна подкрепа
Учени от университета на Оксфорд доказаха, че деца, които са близки с баба и дядо, по-рядко имат поведенчески отклонения. Те по-лесно се справят с травматични събития от живота като например развод на родителите или агресия в училище.
Бабата и дядото могат да осигурят на внука чувство за безопасност, което му помага да премине през много препятствия.
2. Паметта на поколението и самоиндентификацията
Те помагат на хлапето да се противопостави на трудностите. Познаването на семейната история, позволява детето да се впише в картината на света. И му помага по-добре да контролира своя живот в моменти, когато събитията излизат от контрол.
Разказите на баба каква е била мама или татко, когато са били деца на неговата възраст, помагат на хлапето да преживее собствените си трудни моменти.
Американски психолози, които са помагали на деца да се справят с травмите след атентатите от 11 септември в САЩ, са установили, че тези, които знаят семейната си история, по-лесно се справят със стреса.
3. Близкият контакт с баба и дядо учи децата спокойно да се отнасят с възрастните
Изследване на белгийски учени сред 1151 деца на възраст от 7 до 16 години сочи, че тези, които са близки с баба и дядо, имат положително отношение към възрастните хора въобще.
Докато тези, които не ги виждат често или не ги чувстват особено близки, се отнасяли пренебрежително към всички стари хора.
4. Общуването между различни поколения предпазва от депресии
Изследване на колежа в Бостън през 2014 г. доказа връзка между общуването на детето с по-възрастни роднини и по-ниското ниво на депресия при всички в семейството.
Внуците са склонни да обясняват и показват на баба и дядо как работи съвременната техника – показват им как да се справят на таблети и компютри, а възрастните им разказват за своя опит, пише Boston Globe.
5. Внуците помагат за дълголетието на баба и дядо
Учените доказаха, че грижата за внуците удължава живота на възрастните хора средно с 5 години. Ето, дори от научна гледна точка връзката между поколенията е доказана, а ползата има и количествено изражение.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари