Прилагат се с успех и у дома (част II)
Илюстрация: Guliver / iStock
Не е задължително да запишете детето на детска ясла или градина от системата на Монтесори - всеки родител може да прилага методите и в домашни условия. Те са от полза при възпитание на малчугани от 3 до 5-годишна възраст.
Научете още от Кристина Кемър обучител по системата Монтесори.
След като в първата част ви запознахме с първите 5 принципа, вижте и останалите.
Какво е родителски авторитет и как да го наложим без упреци и наказания
Децата искрено желаят да се държат добре – просто не винаги знаят как да по направят.
Част от нещата, които за възрастните са очевидни, за децата са непонятни.
Представете си, че сте турист в непозната страна и не знаете нищо за местните правила и обичаи – как ще се почувствате? Така се чувстват и децата. И понякога е нужно да им окажем помощ.
6. Поощрявайте любопитството им
По време на обучението по системата на Монтесори, възпитателите не затрупват детето с факти, а деликатно го насочват към самостоятелно изследване и проучване.
Заведете хлапето на разходка в гората, въоръжете го със сак за ловене не пеперуди или пак му подарете кутия, в която да си подрежда любимите фигурки – нека само да съобрази какво да прави. Главното и да разбере, че да откриваш сам, е весело и забавно.
7. Не се страхувайте да им дадете истински инструмент в ръцете
Хората често се чудят, когато видят, че по време на заниманията в класовете Монтесори, децата си служат с истински нож, чук или шевна машина. И това е нормална практика. Учителите и родителите разказват на децата как да си служат с тях, а след това ги наблюдават, готови да се притекат на помощ.
Колкото и да ви е странно, хлапетата си служат с тези инструменти много по-прецизно и внимателно, отколкото с играчките си. Те прекрасно разбират разликата и знаят също така, че и резултатът ще е различен.
8. Включвайте детето в ежедневната работа на семейството
Колкото по-рано включите детето в домашните задължения, толкова по-добре. Не оставайте малчугана до си играе в стаята, вземете го в кухнята, за да види как готвите. От най-ранна възраст той може да помага, като вади дрехите от пералнята и помага за простирането. Или в прости дейности по приготвяне на обяда.
Като помага детето се чувства полезно, необходимо и самостоятелно. То добива важни навици и прекарва повече време с нас. И няма значение каква точно домашна работа върши, важно е, че участва.
Мона Василева
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари