Защо бебето иска да яде и през нощта?

Всичко за кърменето, описано в книга

04 Юни 2018 г.
Защо бебето иска да яде и през нощта?

Рисунка: Фиселия Косева, снимка: ИК „Сиела”

Кърменето вълнува всяка (бъдеща) майка и за да бъде тя по-информирана, сертифицираният консултант по кърмене Христина Янева-Хедра описва процеса по обаятелен начин в изданието „Всичко за кърменето”. 

Тя предлага детайлна информация за ползата от кърмата, за начините, по които тя допринася за здравето и имунитета на бебето, за кърменето при родилки с цезарово сечение или такива, които са били разделени с бебето в началото, както и за още куп въпроси, които неминуемо изникват пред младите майки.

Дали е необходимо родилките да се изцеждат след всяко кърмене, дали се дава вода на вече накърменото дете, както и за следващия етап – захранването на кърменото бебе - авторката дава съвети за всичко това, още коментира дохранването и отбиването, като предлага и решения за справяне с трудностите – например незасукващо бебе, разранени гърди, прекалено наддаване или пък некачване на тегло при детето и др.

От книгата научаваме повече и за позите в кърменето, как бременността подготвя тялото на майката и бебето за кърменето, достатъчна ли е коластрата и пр. Отделено е специално внимание на често срещани проблеми при кърмачките като мастит, абсцес, запушване на млечните канали и др.

Всъщност, убедете се от следния откъс:

Ах, това нощно кърмене – има ли стомахчето нужда от почивка?


Като възрастни ние сме разбираемо привързани към проспиването на един солиден блок сън, за предпо­читане около осем часа всяка нощ.

За сравнение, през първия месец след раждането децата се будят често и непредсказуемо по всяко вре­ме на денонощието. През втория месец повечето деца започват да проспиват една по-голяма пауза от около 4-5 часа. На възраст 3-5 месеца има поне една по-голя­ма пауза, но покрай започващото зъбоникнене децата продължават да се будят поне 2-3 пъти нощем. На 6 месеца повечето бебета могат да проспиват 6 часа, но покрай усвояването на нови умения обичайно продъл­жават да се будят често, макар и не всяка нощ. Около годинката 80% от бебетата проспиват по 6 часа, но пак има нощи на често будене.

 

От това става ясно, че раждането на бебе раз­бива навиците ни за сън за дълъг период, което става причина за умора, напрежение и безкрайни стресиращи опити колкото е възможно по-скоро да се приучи де­тето към ритъм на сън, бодърстване и хранене, който е удобен и подходящ за възрастните.

Когато знаете и разбирате защо първоначално бе­бето спи и се храни по толкова различен от нас начин, ще ви е по-лесно да приемате разликите. Това ще ви позволи по-спокойно да изчакате времето, в което де­тето по естествен път ще е способно да спи по-дълго и да се храни по-рядко.

Защо бебето спи толкова различно от нас?

При раждането мозъкът на бебето е прибли­зително една четвърт от този на възрастния чо­век и несравнимо по-недоразвит. Много от телес­ните функции са все още незрели, както е незрял и контролът, който мозъкът на бебето упражнява върху тях. Затова в бебешкия мозък непрестанно текат процеси на усъвършенстване и развитие, което изисква постоянна работа. И мозъкът на бе­бето наистина работи непрекъснато – особено по време на сън.

Докато възрастният човек прекарва 80% от вре­мето в състояние на дълбок сън, като се „изключва“ от околната среда, при бебетата 80% от времето мозъ­кът работи и е в състояние на активен сън. Този сън е лек и бебето може лесно да се събуди от шум, от дви­жение или от други стимули около него.

Макар да изглежда много неудобно и непрактично за нас, това лесно будене е вграден предпазен механи­зъм. Времето, в което бебето прекарва в дълбок сън, неслучайно е кратко. Заради все още несъвършената нервна система съществува рискът в тази фаза на съня бебето да „забрави“ да диша и да регулира телес­ните си функции. (Предполага се, че това е една от причините, които стоят зад синдрома на внезапната детска смърт.) Лекият сън позволява дразненията от околната среда да достигат и да стимулират мозъка на детето дори по време на сън. Това многократно на­малява вероятността от проблеми с регулирането – а мозъкът се поддържа постоянно в активност и освен това продължава да се развива, обработвайки тези стимули.

Защо бебето иска да яде и през нощта?

След деветте месеца на бременността, прекара­ни в ритъм на сън през деня и бодърстване вечер, е нор­мално вашето бебе първоначално да е по-активно и да се буди по-често привечер и нощем.

В утробата постоянното снабдяване с кало­рии не е било проблем и бебето се е хранело непре­къснато през пъпната връв. След раждането обаче то трябва да се научи да се справя с порции храна, последвани от период без получаване на храна. Това е нов ритъм за бебето и то има нужда да свикне и да се приспособи.

Първоначално стомахчето на бебето е все още много малко и не може да побере такова количество храна, което да стигне за продължителен период. „Теч­ната“ диета на бебетата преминава през стомаха и се усвоява за около час – което значи, че бебето отново огладнява доста бързо.

Бебешкият организъм и най-вече мозъкът на бебе­то се изграждат непрестанно и с много бързи темпо­ве, а това изисква гориво (храна). Ние очакваме 3-ки­лограмовото ни бебе в края на първия месец да е 4 кг, т.е. да увеличи теглото си с една трета. За сравнение с възрастните, това би означавало човек с тегло 60 кг да наддаде за 1 месец 20 кг. Ако това е целта ви, то­гава бързо ви става ясно какво е нужно – да се храните много, много често. Бебето прави точно това – рабо­ти над себе си, изгражда тялото и мозъка си и съот­ветно често-често се събужда, за да зареди с нужна­та енергия.

Стомахчето му определено няма нужда от „по­чивка“ – то се изпразва много бързо, а нуждите на де­тето от енергия са големи, така че стомахът му ра­боти на различни от възрастния обороти, съобразени с интензивния растеж при децата.

С порастването нещата постепенно започват да се променят – като отговаряте на нуждите на своето дете денем и нощем, то не хаби енергия да привлича вниманието ви и може да се съсредоточи върху такива фини неща като разликата между ден и нощ.

Христина Янева-Хедра е сертифициран от международния борд консултант по кърмене, съосновател и член на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“, майка на две деца и създател на блога „Кърменето като начин на живот”. Съпътстващ лектор и преподавател е на обученията за медицински лица и доброволни консултанти по кърмене, организирани от Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“, както и на други мероприятия, насочени към децата. Христина Янева е съавтор и консултант на множество публикации за кърмене към различни списания, онлайн медии и материали по темата, издавани от неправителствени и други организации. Повече за нея можете да научите тук.

Да поговорим

Кърменето е трудно, много трудно

Заедно

Кърменето - драма в много действия

Да поговорим

Грижата за бебетата преди 100 години и сега

Здраве

Експерти: Няма проблем да кърмите до 6 годинки

Още от

Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock

 

9 храни, които децата трябва да избягват при запек

Понякога бебето отказва млякото, но има причини.
Снимка: Shutterstock

 

12 потенциални проблема, свързани с адаптираното мляко

Майка кърми бебето си. Снимка: Shutterstock

Всички неопитни майки правят тази грешка

Има начини да разберeте дали бебето се е нахранило
Снимка: Shutterstock

 

Как да разберeте дали бебето се е нахранило

Бебе се храни само. Снимка: Shutterstock

Захранване на бебето: В какъв ред да въвеждате храните

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Момиче говори на ухото на момченце. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Защо момичетата проговарят по-рано от момчетата

Понякога тази разлика може да достигне до две години

Жизел Бюндхен. Снимка: Instagram

Заедно

Третата бременност изненадала Жизел Бюндхен

Супермоделът приема спокойно новите житейски обстоятелства

Разтворена книга, букет и чаша кафе. Снимка: Shutterstock

 

Дете, което плаче и е уплашено. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Как да предпазите детето от вашите собствени страхове

5 стратегии, които ще ви подкрепят и ще помогнат на хлапето

Илюстрация: Shutterstock

Здраве

7 разпространени мита за аутизма

Всички аутисти са гении и други твърдения, опровергани от специалисти

Меган Маркъл и принц Хари. Снимка: Instagram

Заедно

Меган Маркъл разказа за семейните традиции за Коледа

Преди празника хрцогинята на Съсекс даде дълго интервю