Как да я гледате на живо: тя ще изглежда с 14% по-голяма и с 30% по-ярка
Снимка: Guliver/Getty Images
Изключително рядко явление - за първи път от 36 години насам, ще можем да наблюдаваме тази нощ, на 31 януари срещу 1 февруари. „Супер кървава синя луна” ще е най-ярка в части от Северна Америка, Азия, Близкия Изток, Русия и Австралия.
Необичайният космически феномен е породен от факта, че ще се обединят в три необикновени лунни събития - извънредно голяма супер луна, синя луна и пълно лунно затъмнение. "Това е астрономическа трифекта", коментира развълнувано за АФП Кели Бийти, старши редактор в списание „Скай ен Телескоп“. Последният път, в който супер луна и лунно затъмнение са били по едно и също време, е било на 30 декември 1982 г., според списанието.
Терминът "Синя луна" дефинира второто пълнолуние в рамките на един календарен месец. Повечето години имат 12 пълнолуния, появяващи се по веднъж на всеки месец, но в някои години се появяват по две пълнолуния в един месец. Обикновено това се случва на всеки две години и осем месеца.
Предстоящата пълна луна пък е третата от поредицата "супер луни", които се случват, когато Луната е най-близо до околоземната орбита. Тази точка, наречена перигей, кара Луната да изглежда 14% по-голяма и 30% по-ярка, съобщава Мениджър нюз.
А ето тук можете да я гледате на живо.
Участниците в приключението разгадават загадки и опознават София чрез интерактивно приложение на своите смартфони.
Снимка: SOS Детски селища България
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари