Как може да намалим риска за децата
Илюстрация: Guliver / iStock
Нивото на фини прахови частици във въздуха на София отново е над нормата.
Столична община предупреди, че се очаква повишение в нивата на фини прахови частици във въздуха. Според станцията в ж.к. Дружба предупреждението е за умерено замърсяване, в кв. Павлово – за средно, в кв. Хиподрума – високо, в ж.к. Надежда – средно.
Мръсният въздух крие риск за деца и възрастни, болни с асма и хронични белодробни и сърдечносъдови болести. Наличието на финни прахови частици във въздуха влошава състоянието им.
Въздухът съдържа коктейл от отрови. Мъглата влошава положението. Защото тя "попива" всички отрови от въздуха – дим, прах, серен двуокис и директно ги сервира на белия дроб. Отровите се концетрират във водните частици и заедно с азотните съединения и бензиновите пари образуват вредния смог, който се стели в големите градове през последните дни.
Ако човек е здрав, мъглата ще затрудни белите му дробове, но макар и бавно те ще успеят да елиминират това, което е попаднало с въздуха в тях и ще се справи без особени последици.
Ако обаче е пушач, има хронична белодробна болест или астма, мъглата или който и да е замърсител, могат да се окажат сериозен проблем. Те допълнително затрудняват изчистването на белия дроб.
Проблем има и при хора над 65 години, особено тези с хроничен бронхит, емфизем и хронична белодробна болест. Състоянието им се влошава. Мъглата директно може да предизвика астматичен пристъп.
Децата – с шал на устата
Какво друго може да направим?
- Децата да са с шал на устата, когато излизат навън. Шалът предпазва, защото филтрира и затопля въздуха.
- Много важно децата и възрастните да не забравят, че трябва да се диша през носа. Това е най-добрият „климатик“ на организма.
Освен това, носът филтрира най-грубите вредни частици, овлажнява и затопля въздуха.
Снимка: Guliver / iStock
- В дните, когато има смог и мъгла, деца и възрастни е добре да ограничат излизането и активностите навън. Не е разумно да се кара колело и да се ограничи спортуването на открито.
- Когато има мъгла, да не се излиза в ранните часове – особено внимателни трябва да са бременните и децата.
– Да пием повече течности, за да поддържаме добър водно-солеви баланс в организма. Полезни са минерална вода, обезмаслено мляко, натурални пресноизцедени сокове, зелен чай.
- За подсилване на защитните сили на организма пулмолози съветват да се ядат повече цитруси и прясно изцедени сокове от плодове и зеленчуци, които са богати на антиоксиданти.
- Витамини А, D и С също помагат. Докато витамин С може да се приема във високи дози до 1000 мг на ден, то витамин А и D трябва да се приемат само след консултация с лекар, защото във високи дози са токсични. По-разумно е да ги набавяме от храни и пресни плодове и зеленчуци, а не с хапчета.
Мона Василева
Не само краставичките, но и маринатата, в която са били, е полезна за здравето.
Снимка: Shutterstock
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари