Или защо никога не трябва да съдите един бик по рогата
Снимки: "Александра Филмс"
Приказката за Фердинанд - гигантският бик, който предпочита цветята пред борбата, е пленила сърцата на милиони, откакто е разказана за пръв път в книжката от 1936 г. „Историята на Фердинанд“ от Мънро Лийф и илюстратора Робърт Лоусън.
Прочувствен и очарователен разказ за това как външния вид може да бъде заблуждаващ (или защо никога не трябва да съдите един бик по рогата...) с послание за любов и приемане е намирал отзвук сред читателите от десетилетия.
А тази Коледа можем да се насладим и на семейната анимация, вдъхновена от класическата история и създадена от 20th Century Fox Animation и Blue Sky Studios.
Режисиран от номинирания за „Оскар“ Карлос Салдана, създател и режисьор на поредицата „Рио“ и режисьор на много от филмите „Ледена епоха“, "Фердинанд" разказва за приключенията на миролюбив бик, осиновен от любящ фермер и неговата дъщеря.
Неговият идиличен живот обаче се променя, когато е по погрешка взет за свиреп звяр и отведен на последното място, на което иска да бъде – тренировачен лагер за бикове. Но Фердинанд е твърдо решен да се върне вкъщи и макар през пътешествието си да среща приятелства и предизвикателства, му се налага да се озове очи в очи с матадора Първенеца в претъпкана арена за борба с бикове. Въпреки това смелият Фердинанд ще остане верен на миролюбива си природа и ще вдъхнови всички около него.
„Бях чел книгата и останах очарован от историята и великолепното послание за бъдеш приет дори и различен. Реших, че това е точният момент да вземем тази чудесна малка книжка и да я превърнем в семеен филм за съвременната публика“, казва Салдана.
Друга основна фигура в реализицията на филма е продуцентът Джон Дейвис, който има принос за множество семейни филми като лентите за „Доктор Дулитъл“ и „Гарфилд“, както и „Пингвините на мистър Попър“. „Фердинанд е една от класическите книги, които с жена ми четяхме на децата ни, докато бяха малки“, спомня си Дейвис.
„От първа ръка видяхме как посланието на тази книга и на други подобни класики създават чувството за самосъзнание и морал и ги научават да бъдат добри с другите.“
Филмът е чудесно озвучен от Иля Пепеланов, Явор Бахаров, Евгени Будинов, Ива Стоянова.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари