Ето как да започнете да си сътрудничите с децата, като част от възпитателния процес
Малчуганите искат да бъдат част от общността, точно както и ние като възрастни.
Снимка: Shutterstock
Понякога възпитаването на деца може да изглежда като лутане в лабиринт, особено когато става въпрос за насърчаване на сътрудничеството. Но не се тревожете, защото сме в подготвили няколко изпитани фрази, вдъхновени от метода на Монтесори, които определено ще улеснят процеса.
Децата са склонни да помагат, не и да се подчиняват на заповеди.
Снимка: Shutterstock
Тази малка фраза помага да напомняме на децата за очакваното поведение у дома. Децата са много по-склонни да съдействат, когато напомнянията се представят като обективни твърдения за начина, по който функционира домът, вместо като заповеди. Например: „В нашия дом сядаме, когато се храним“ вместо „Седни!“.
Малчуганите искат да бъдат част от общността, точно както и ние като възрастни. Просто напомняйки им как работят нещата в семейството, можете да избегнете ненужни конфликти.
Усещането за значимост е в основата на метода Монтесори, а какъв по-добър начин да насърчите детето си от това да поискате неговата помощ?
Независимо дали става въпрос за подреждане на масата, прибиране на играчки или дори приготвяне на закуска, включването на детето в ежедневните задачи не само го учи на отговорност, но и му дава усещане за принадлежност и принос към семейството.
Да, децата се чувстват значими, поемайки отговорности. Но понякога дадена задача може да им се стори прекалено голяма или трудна. В такива моменти е важно да избегнете конфликт, като не позволите на детето да се почувства претоварено, но и без да му отнемате възможността да изпълни задължение, което може да го накара да се почувства неспособно.
Ако малчуганът ви се противопоставя на прибирането на играчките, вместо да кажете „Прибери ги веднага!“, опитайте с: „Аз ще прибера пъзела, а ти блокчетата.“
Като участва във вземането на решения, детето развива самостоятелното си мислене.
Снимка: Shutterstock
Подходът на Монтесори подчертава значението на уважението към автономията на детето и насърчаването на самостоятелното мислене. Като питате за мнението или идеите му, вие му показвате, че неговите мисли и чувства са важни.
Независимо дали става дума за избора на вечеря, планирането на уикенда или дали първо да се изкъпе или да си измие зъбите, включването на детето в процеса на вземане на решения помага за изграждане на самоувереност и желание за сътрудничество.
Независимостта на детето е ключова ценност в един Монтесори дом. Вместо веднага да решавате проблемите на децата вместо тях, можете да задавате насочващи въпроси, които развиват инициативност и умения за справяне с ежедневните трудности
Ако детето забрави обяда си преди училище, вместо просто да му го подадете, попитайте нещо от сорта на: „Какво обикновено носиш със себе си за училище?“
Този подход изисква повече търпение, но насърчава чувството за отговорност и самостоятелност в дългосрочен план.
Включването на тези ключови фрази в ежедневната комуникация с вашето дете може да създаде хармонична и сътрудническа атмосфера у дома. Не забравяйте, че всяко взаимодействие е възможност за учене и израстване – както за вас, така и за вашето дете!
Елена Николова по материали от Guide&Grow
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари